Emisie zdražejú. Podniky si priplatia (Hospodárske noviny)

Podľa Martina Vlachynského z INESS je súčasný stav, teda nízka hodnota emisných povoleniek a ich prebytok na trhu, úspech. Ako ďalej povedal pre Hospodárske noviny dňa 9.7.2013, znamená to pre firmy menšie problémy. Tie totiž museli investovať do zelených nízkouhlíkových technológií milióny eur, s ktorými v minulosti nerátali.

Emisie zdražejú. Podniky si priplatia (Hospodárske noviny)

Emisné povolenky. Brusel sprísňuje emisnú reguláciu, čo podnikateľom zvýši náklady.

Zvýšiť hodnotu emisných povoleniek a oživiť obchod s nimi. To chce docieliť Európsky parlament. Opatreniami, ktoré aktuálne schválil, dočasne zvýšil hodnotu priemyselných emisných povoleniek a zmrazil ich aukcie. Environmentalisti sa z toho tešia, podnikatelia krútia hlavami „Pre všetky priemyselné podniky to znamená zlú správu. Náklady stúpnu aj nám, nemôžem však prezradiť o koľko. Najhoršie na tom budú napríklad teplárne,“ hovorí Dušan Janíček riaditeľ Slovenských cukrovarov Sereď. Drahšie povolenky znamenajú zvýšené náklady priemyselných podnikov.

Kasy firiem pustia žilou
Výrazne to pocítia napríklad oceliari. „Rozhodnutie bude zbytočne zvyšovať náklady na energiu pre európsky oceliarsky priemysel a priemysel všeobecne v čase krízy,“ hovorí Gordon Moffat, generálny riaditeľ Európskej asociácie ocele EUROFER. Odborníci zas hovoria o obchodovaní s emisiami ako o skrytej dani.

Podľa Martina Vlachynského, analytika Iness, je súčasný stav, teda nízka hodnota emisných povoleniek a ich prebytok na trhu, úspech. Ako hovorí, znamená pre firmy menšie problémy. Tie totiž museli investovať do zelených nízkouhlíkových technológií milióny eur, s ktorými v minulosti nerátali. Situáciu zvládli, no teraz ich čaká ďalšie zvýšenie povinných investícií. „Bude to, samozrejme, predstavovať záťaž pre európsku ekonomiku. Ironicky, v redukcii emisií dosahuje oveľa väčšie úspechy USA, ktoré žiadne obchodovanie s povolenkami nemá, ale ťaží z rozvoja bridlicových plynov,“ dodáva Vlachynsky.

Len dočasné komplikácie
Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku oponuje len dočasným zhoršením podmienok pre podniky. „Zmyslom odkladu aukcií emisných povoleniek je zlepšiť fungovanie trhu s uhlíkom, nie zvyšovať ceny,“ zdôrazňuje Ingrid Ludviková, hovorkyňa Zastúpenia EK.

Podľa nej po zdražení hodnoty emisií dôjde k poklesu ich objemu a ceny sa vrátia späť na prijateľnú hladinu. „Komisia prijala krátkodobé opatrenie, na ktoré sa pýtate, teda odklad aukcií 900 miliónov povoleniek z rokov 2013 – 2015 na roky 2019 – 2020, keď sa očakáva, že dopyt stúpne,“ pokračuje Ludviková. Z dlhodobého hľadiska sa však podmienky obchodovania s emisiami, a teda aj podmienky pre priemyselné podniky, sprísňujú viac, ako sa plánovalo. Okrem umelého zvyšovania cenových limitov v predaji povoleniek budú povinné za svoju výrobu platiť aj firmy, ktoré dosiaľ za produkciu CO2 neplatili. Zatiaľ čo ešte pred rokom chcel Brusel znížiť produkciu kysličníka uhličitého do roku 2020 o 20 percent, po novom sa plánuje až 30-percentná redukcia.

Štát kroky víta
Ministerstvo životného prostredia krok Európskeho parlamentu víta. Najmä z hľadiska, že dôjde k zlepšeniu environmentálnych podmienok. „Zvýšenie ceny emisných povoleniek v rámci Európskej schémy obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov bude priemysel motivovať k investovaniu do nových moderných technológií, ktoré znižujú emisie CO2,“ konštatuje hovorca rezortu Maroš Stano. Minister životného prostredia SR Peter Žiga sa na rokovaniach v Bruseli zúčastnil a bol jedným z 12 ministrov životného prostredia, ktorí hlasovali za schválenie nových pravidiel. Rezort hospodárstva sa k zvýšeniu podnikových nákladov vyjadriť nestihol.

Tomáš Lemešani

Hospodárske noviny, 9.7.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards