Elektrický chaos

Elektrina bude lacnejšia a zároveň drahšia. Aspoň také sú zvažované kroky vlády.

Elektrický chaos

Ako by to malo prebiehať? Domácnosti a najmä firmy platia jedny z najvyšších koncových cien elektriny v Európe, dostali teda prísľub nižších cien. ROSATOM chce u nás stavať jadrovú elektráreň, ale rád by presunul podnikateľské riziko na plecia občanov. Žiada teda od vlády garanciu výkupných cien vysoko nad súčasnou trhovou cenou.

Vskutku, trh s elektrinou sa na Slovensku vplyvom regulácii mení na absolútny chaos. OZE najskôr dostali dlhodobo garantované vysoké výkupné ceny. To sa  samozrejme premietlo do rastu cien elektriny (kto by to bol tušil?), takže teraz vláda chce ich zisky dodatočne zdaniť. Ale ani zmienka o tom, že zisk z tejto dane by mal byť použitý na vyplácanie dotácie. Tým by sa síce byrokratický kruh krásne uzavrel, ale aspoň by to pomohlo znížiť koncové ceny elektriny.

Alebo ešte krajší príklad. Premiér „zachraňoval“ pracovné miesta v košických železiarňach dotáciami na výrobu elektriny z vysokopecných plynov, čo samozrejme zvyšuje koncové ceny elektriny, keďže aj tieto dotácie sa objavia na našich účtoch za elektrinu. Vymyslel sa teda nový poplatok pre elektrárne, ktorý má znížiť koncové ceny elektriny, pretože časť poplatkov sa tým prenesie z koncového užívateľa na výrobcu. To samozrejme nabúra finančné plány viacerých elektrární a možno vyústi do uzavretia TE Vojany. Uvidíme ako sa budú pracovné miesta zachraňovať zase tam. Pat a Mat by ich zadotovali.

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards