Vláda by mala zachrániť baníkov z rozpočtu (Hospodárske noviny)

Štát šikovne maskuje pomoc baníkom v šekoch za elektrinu, povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny dňa 11.7.2013 MArtin Vlachynský z INESS.

Vláda by mala zachrániť baníkov z rozpočtu (Hospodárske noviny)

Mal by podľa vás štát zasiahnuť, aby zachránil elektráreň, na ktorú sú napojené tisícky pracovných miest baníkov?
Štát už aktívne zasahuje, keďže podporuje stratovú ťažbu uhlia cez špeciálny poplatok, ktorý platíme v koncových cenách elektriny. V baniach sú síce tisíce pracovných miest, ale pokiaľ je spoločnosť chronicky v strate, tieto miesta sú neproduktívne. Teda na tonu uhlia sa vynaloží viac zdrojov, ako vie poskytnúť.

Je správne, že na tieto pracovné miesta prispievajú spotrebitelia elektriny?

Je to rozhodne neekonomické. Ak by spotrebitelia neboli nútení prispievať na stratovú prevádzku, mohli by ušetrené peniaze minúť napríklad na lepšie potraviny, novú chladničku alebo zmrzlinu pre deti, čo by v daných sektoroch vytvorilo pracovné miesta.

Boli by vhodnejšie priame dotácie z rozpočtu?

Áno, ale nie kvôli úspore, ale kvôli transparentnosti. Zaúčtovanie dotácií v cene elektriny, a nie v štátnom rozpočte je šikovný spôsob, ako zamaskovať tieto výdavky. Väčšina občanov si sotva uvedomuje, čo všetko sa ukrýva v ich šeku za elektrinu. Pokiaľ má vláda zámer udržiavať v baniach či elektrárni zamestnanosť, mala by na to vyčleniť prostriedky z rozpočtu, tak ako vyčleňuje prostriedky na svoje iné zámery.

Aké by bolo podľa vás najefektívnejšie riešenie situácie na hornej Nitre?

Nižšie daňovo-odvodové zaťaženie pracujúcich. Viac zdrojov v rukách spotrebiteľov a podnikateľov znamená väčšiu tvorbu pracovných príležitostí. Udržiavanie stratových podnikov pri živote donekonečna je len tlačenie snehovej gule problémov pred sebou.

Hospodárske noviny, 11.7.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards