Nehrajme sa na podnikateľov

Potvrdené. Energetický gigant E.ON zakonzervuje paroplynovú elektráreň v Malženiciach. Hoci elektráreň za 400 miliónov eur uviedol do prevádzky len pred dva a pol rokom, prevádzka sa ukázala nerentabilná a pre E.ON je výhodnejšie elektráreň nateraz úplne odstaviť.

Nehrajme sa na podnikateľov

Dôvodov je niekoľko - lacné uhlie, drahý plyn, veľa zelenej energie v sieti, neustupujúca kríza a teda nízky dopyt po elektrine... Každý si nájde svoje. Veľmi nešťastná investícia, pre ktorú si v E.ON teraz asi trhajú vlasy.

Ale také je podnikanie. Úspech sa nedá vyrátať a každá investícia nesie riziko. Táto situácia by mala byť pre Slovensko varovaním – nechajme investície na súkromných investorov. Štát nevie podnikať a nikdy to vedieť nebude. Má predispozície robiť investície zle, pretože ak parafrázujeme obhajcu štátnych investícii Keynesa, v dlhom období sú všetci politici mŕtvi, ostávajú len voliči, ktorí musia zaplatiť účty za zlé rozhodnutia. Politickí reprezentanti rozhodujúci o investíciách môžu mať vysoké profesionálne schopnosti (čo nanešťastie nie vždy platí) ale chýba im to, čo majú podnikatelia – vlastnícky (teda opatrný) vzťah ku kapitálu. Pre štát je dôležité postaviť, pre podnikateľa je dôležité postaviť tak, aby sa kapitál po čase vrátil. Len vtedy vzniká nová hodnota, ktorá prevyšuje to, čo sme do investície vložili.

No nestačí nechať investície v rukách investorov, treba im v tých rukách nechať aj riziko. Každý investor sa prirodzene snaží minimalizovať svoje riziko a ak sa núka šanca hodiť ho na niekoho iného, rád to urobí. ROSATOM údajne požaduje garantovanú výkupnú cenu v hodnote zhruba dvojnásobku dnešných trhových cien elektriny. Ak sa výstavba novej jadrovej elektrárne ukáže ako chybné podnikateľské rozhodnutie, zaplatili by sme túto niekoľko miliardovú chybu my.

Daňoví poplatníci sa momentálne skladajú na obrovské chyby vo finančnom sektore. Nepridávajme si ďalšie bremeno.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards