Štát hľadá, ako môže usporiť na stavebnej prémii (Sme)

Ako povedal dňa 18.7.2013 pre denník Sme Radovan Ďurana z INESS, štátna prémia je predovšetkým záujmom stavebných sporiteľní.

Štát hľadá, ako môže usporiť na stavebnej prémii (Sme)

Ministerstvo financií robí prepočty, koľko by vedelo ušetriť na stavebnej prémii. Štát stojí ročne 40 miliónov.

BRATISLAVA. Ministerstvo financií robí prepočty, ako by pomohlo rozpočtu, keby siahlo na štátnu prémiu v stavebnom sporení. Štát stojí ročne 40 miliónov eur.

Znížiť či zrušiť dotovanie tohto sporenia radia vláde viacerí ekonómovia. Zvažovala to aj Radičovej vláda, no po lobingu stavebných sporiteľní od zámeru ustúpila. Zmenil sa len vzorec na výpočet prémie.
Ako je to nastavené

Stavebná prémia je v tomto roku vo výške 11,5 percenta zo sumy, ktorú sporiteľ vloží za rok na účet sporenia. Aby získal jej maximálnu výšku 66,39 eura, mal by si tento rok nasporiť 577,30 eura.

O rok sa má percento na výpočet prémie znížiť. Závisí totiž od vývoja úročenia štátnych dlhopisov a to je tento rok nízke. Na jej maximálnu výšku si tak sporiteľ bude sporiť viac.

Čo zamýšľa ministerstvo financií so štátnou prémiou, zatiaľ nehovorí. „Rozpočet verejnej správy je v štádiu prípravy,“ uviedlo.

Prémiu vlani získalo 780-­tisíc sporiteľov. „Účelovosť stavebného sporenia je viazaná na štátnu prémiu. Ak by ju štát zrušil, stráca sa tým prvotný význam stavebného sporenia,“ vraví Miloš Blanárik, šéf komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne (PSS).
Čo štátnej prémii vyčítajú

Ekonómovia hovoria, že podpora stavebného sporenia mala význam, keď nebol rozvinutý trh s hypotékami.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana podpore stavebného sporenia vyčíta, že je neadresná a môžu ju získať aj bohatí ľudia.

Takisto to, že klient si môže vybrať peniaze zo sporenia aj s prémiou už po dvoch rokoch.

„Na to, aby o ňu neprišiel, stačí, ak predloží bloček o nákupe plávajúcej podlahy,“ hovorí Ďurana. Suma bločkov však musí byť vo výške nasporenej sumy vrátane úrokov a prémie.

„Štátna prémia je predovšetkým záujmom stavebných sporiteľní,“ tvrdí Ďurana.

Analytik inštitútu INEKO Peter Goliaš hovorí, že štát cez štátnu prémiu motivuje ľudí, aby sa zadlžovali. Vytvára sa tým umelý dopyt po nehnuteľnostiach a zvyšujú sa ich ceny.

„Ak štát chce veľmi podporovať bývanie, mal by dať tým chudobnejším dávku na bývanie,“ povedal Goliaš.
Aký môže byť problém

Ak by štát uvažoval, že chce pomôcť rozpočtu o rok, musel by siahnuť už na tohtoročnú prémiu.

To by mohol byť problém pri medziúveroch, ktoré sa už čerpajú. Podľa PSS ide asi o stotisíc zmlúv. Prémia ľuďom pomáha znižovať celkovú preplatenosť úveru.

Pri sporivých zmluvách, kde sa úver ešte nečerpá, by zrejme nebol problém s okamžitým znížením prémie. Ukazuje to česká skúsenosť.

O znížení alebo zrušení podpory pre hypotéky ministerstvo podľa našich informácií neuvažuje.
 

Marianna Onuferová

Sme, 18.7.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards