Dá sa zastaviť rast dlhu? Ekonómovia radia ministrovi (Finweb)

Začať možno upratovaním v sociálnom systéme, v ktorom existuje obrovský priestor na adresnejšie vyplácanie sociálnych dávok, povedal na margo šetrenia Hospodárskym novinám dňa 24.7.2013 Ján Dinga z INESS.

Dá sa zastaviť rast dlhu? Ekonómovia radia ministrovi (Finweb)

Slovensko v tomto roku zrejme dosiahne kritickú hranicu. Pozrite sa, ako by mal Kažimír zasiahnuť.

Minister financií Peter Kažimír bude budúci rok riešiť vážny problém. Dvaja z troch oslovených ekonómov si myslia, že Slovensko prekročí kritickú hranicu dlhu vo výške 55 percent HDP. To by podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti spôsobilo ďalšie výrazné škrty.

Vláda by musela viazať tri percentá výdavkov štátneho rozpočtu, predseda vlády zmrazí svoju rezervu a samosprávy by nemohli prekročiť výšku výdavkov z predchádzajúceho roka.

"Vzhľadom na to, že dlh nedávno prekročil hranicu 54,9 percenta a verejné príjmy ani rast ekonomiky sa nevyvíjajú podľa očakávaní, prekročenie úrovne 55 percent je pravdepodobné," povedal pre HNonline analytik INESSu Ján Dinga. Podobný názor má aj analytik Next Finance Jiří Cihlář, ktorý ho zdôvodňuje chýbajúcimi impulzmi pre ekonomiku zo zahraničia.

Iný scenár presadzuje analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. Ten si myslí, že dlh Slovenska môže koncom roka klesnúť pod jeho súčasnú úroveň.

Štát totiž v prvom polroku predal viac ako polovicu dlhopisov z celkového plánu na rok 2013, čo spôsobilo rast dlhu k HDP. Jeho ďalší nárast možno podľa Borosa očakávať aj v druhom kvartáli, keďže aj vtedy Slovensko predávalo dlhopisy vo veľkom. "V ďalšom priebehu roka ale bude emisná aktivita štátu pravdepodobne minimálna, naopak Slovensko ešte bude mať splatný dlh v objeme 1,5 miliardy eur, o ktorý náš dlh klesne. Pokiaľ sa naplnia predpoklady zrýchľovania rastu ekonomiky, tak by sa v priebehu druhého polroka mohol slovenský dlh k HDP opäť dostať k úrovni k 55 percent, resp. dokonca pod ňu," vysvetlil Boros.

Čo by ste poradili ministrovi financií v boji s narastajúcim dlhom?

Ján Dinga, analytik INESS
"Začať možno upratovaním v sociálnom systéme, v ktorom existuje obrovský priestor na adresnejšie vyplácanie sociálnych dávok. Štát má tiež 7000 rozpočtových a príspevkových organizácii, ktorých audit by odhalil, či k nim nedochádza k plytvaniu, resp. či nevykonávajú duplicitné činnosti alebo činnosti zastupiteľné súkromným sektorom. Mnoho výdavkov vo forme dotácií sa tiež míňa účelu a sú tým pádom zbytočné, či už sa jedná o investičné stimuly alebo štátnu bonifikáciu hypoték."

Jiří Cihlář, analytik Next Finance
"Šetriť na výdavkovej strane rozpočtu - pozrieť sa na mimosúvahové položky typu podpory športu, kultúry alebo výdavkov reprezentácie. Dlhodobo sa snažiť o nastavenie stabilného prostredia. To znamená predovšetkým nezvyšovať dane a robiť také zmeny, ktoré by komplikovali život podnikateľom."

Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers
"Už to z nášho pohľadu príliš v rukách vlády nie je. Drvivá väčšina dlhopisov na tento rok už bola predaná a vývoj HDP je skôr ovplyvniteľný z dlhodobého hľadiska ako z krátkodobého. Jediné, čo má vláda v ruke, je spätný nákup dlhopisov, ktorým môže v určitej miere znížiť dlh."

Finweb, 24.7.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards