Potrebujeme viac živnostníkov, nie menej

Opäť vypukla sezóna lovu na živnostníkov. Pardon, na takzvaných „falošných živnostníkov“. Minister práce už sľúbil, že s nimi niečo urobí. Ale keďže živnostníkov je cez 350-tisíc, čo je dosť veľa na masové naštvanie, volí sa opatrná rétorika.

Potrebujeme viac živnostníkov, nie menej

Takže sa používa argument o tom, že vláda sa chystá živnostníkom vlastne pomôcť a ochrániť ich pred ich vlastnou nezodpovednosťou. Naivný živnostník platí nízke odvody, ale netuší, že bude mať nízky dôchodok! Taktne pomlčíme o tom, že prvý pilier je prudko deficitný a diera sa starnutím bude výrazne zväčšovať. Nebudeme ani špekulovať o tom, že skutočne zodpovedný je len ten, kto si sporí bokom, bez ohľadu na to, či je zamestnanec, alebo živnostník.

Bohužiaľ, aj médiá väčšinou nekriticky opakujú rétoriku vlády, s ktorou ale súhlasí aj nemalá časť opozície. Už len samotné termíny „nútený“ „falošný“ živnostník sú nezmyselné. Na dnešnom trhu práce sotva môžeme tvrdiť, že živnostník nemá alternatívu v zamestnaní. Absolútna väčšina sa pre túto formu poskytovania služieb rozhodla dobrovoľne. Živnostník vymenil istoty Zákonníka práce za flexibilitu a iný daňovo odvodový model Živnostenského zákona. To z neho robí živnostníka, nie to, koľko má zákazníkov. Aký je rozdiel medzi sádrokartonárom, ktorý za rok vybaví 10 rodinných domov pre 10 klientov a takým, ktorý počas roka dodáva služby jednému klientovi povedzme pri stavbe biznis centra? Politici tvrdia, že ten druhý je „falošný“.

Na nič sa nehrajme, živnostníci sú len ďalší citrón, z ktorého chce vláda vymačkať dodatočné daňové príjmy a hodiť ho na kopu medzi ostatné. Daňové príjmy, ktoré by skončili v ďalších sociálnych balíčkoch, keby vláda práve nečelila deficitu 8 mld. eur - kvôli starým sociálnym balíčkom.

Ja tvrdím presný opak. Potrebujeme čo najviac živnostníkov. Čo najviac ľudí, ktorí majú odvahu neobaľovať sa do čoraz tučnejšieho vankúša Zákonníka práce. Ktorí sa neboja zobrať na seba viac biznisového rizika. Ktorí si chcú vyskúšať aspoň základnú školu podnikania, ktorou je aj jednoduchšia  živnosť. Sú to semienka, z ktorých niekedy vyrastú väčšie podnikateľské projekty. A keď aj nie, učia minimálne k ekonomickej zodpovednosti.

Miesto uťahovania skrutiek pre živnostníkov môže znížiť daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov a znížiť bariéry v zamestnávaní. Možno niektorí živnostníci potom zmenia názor. Ak vláda chce od živnostníkov viac peňazí, nech to pokojne povie nahlas. Ale to moralizovanie o falošnosti, či dokonca podvádzaní systému, nech si nechá pre seba.

HN, 3.6.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards