EDITOR'S PICK

Štát daň z cukru nezavádza kvôli zdraviu

V mediálnom priestore sa v posledných mesiacoch pravidelne objavuje téma dane zo sladených nápojov a aktuálne to vyzerá tak, že bohatá zbierka slovenských daní bude pod zámienkou motivovania „spotrebiteľov k zdravšiemu spôsobu života“ mať nový prírastok. Práve odôv...
Matej Bárta
Matej Bárta Junior Analytik
Posledný vysokokvalifikovaný nech zhasne

Posledný vysokokvalifikovaný nech zhasne

Koncom minulého roka ohlásil Jeff Bezos, tretí najbohatší človek planéty, sťahovanie zo Seattlu do Miami. Možno za tým bolo slnko a možno nová daň z kapitálových príjmov, ktorú pripravuje štát Washington. Tá bola v pôvodnej verzii nastavená tak, že 97% jej výnosov by zaplatilo presne 5 obyvateľov tohto amerického štátu. Aj v upravenej verzii by Bezos bol „dlžný“ vyše 1 miliardu dolárov na dani.

Príliš ambiciózne ciele
energetika

Príliš ambiciózne ciele

V priebehu rokov 2018-2022 sa viackrát menili tzv. zelené ciele. Ešte v roku 2018 sa počítalo s 32% podielom obnoviteľných zdrojov (ďalej OZE) v roku 2030, teraz je to o tretinu viac, už 42,5%.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Týždeň s INESS 45
týždenný newsletter

Týždeň s INESS 45

Vážení priatelia,

s radosťou vás vítame pri ďalšom vydaní nášho ekonomického newslettera! 

Dnes sa dočítate o excentrickom ekonómovi a.k.a. novom argentínskom prezidentovi, dozviete sa naše odpovede na otázky ohľadom bankovej dane a zistíte aj podrobnosti schovávajúce sa za zvyšovaním platov ministrov a premiéra.

Prajeme vám podnetné čítanie a príjemný víkend!


 

Vedeli ste?

Domácnosti zaplatia zhruba 80% daní štátu, pretože platia spotrebné dane a DPH ako spotrebitelia a dane a odvody ako pracujúci.

Naše publikácie Všetky knihy
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards