100 dní v prvej línii. Aké bolo vládnutie Igora Matoviča v tieni korony?

Martin Vlachynský sa pre Trend vyjadril k prvým 100 dňom vlády. 01. 07. 2020.

100 dní v prvej línii. Aké bolo vládnutie Igora Matoviča v tieni korony?

Martin Vlachynský, analytik, INESS Aj bez pandémie by to vláda nemala ľahké. Nereálny rozpočet, diera v dôchodkovom systéme, zaspaté reformy v školstve a zdravotníctve, katastrofálny stav ciest, mostov a ďalšej infraštruktúry. Pozitívne vnímam, že vláda v niektorých veciach nastavila nový tón, výsledkom čoho je napríklad čerstvý Sulíkov balíček opatrení. Bohužiaľ, v mnohých kľúčových otázkach vidím buď váhanie, alebo priame pokračovanie po nesprávnej ceste. Môžem menovať zachovanie 13. dôchodku, neistotu z blížiaceho sa likvidačného zvýšenia minimálnej mzdy či opatrné našľapovanie okolo Dankových rekreačných poukazov. V týchto otázkach cítiť značnú nejednotnosť koalície najmä v ekonomických otázok. Ak by som bol prísny, skritizoval by som aj plán sypať do ekonomiky miliardy dlhov napravo--naľavo, ale toto priamočiare riešenie zvolili prakticky všetky vlády v Európe. Mám pocit, že väčšina Slovenska stále žije v predstave, že sme tu mali trojmesačnú dovolenku a že ďalej pôjde všetko po starom. Skutočné hodnotenie vlády si teda nechám až na obdobie, keď sa z tejto predstavy preberieme a vláda bude musieť robiť dramatické rozhodnutia.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards