Analytik: Boli sme svedkami prílevu chaotických návrhov

Portál Teraz.sk uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k nesystémovým riešeniam v zdravotníctve počas minulého roka. 

Analytik: Boli sme svedkami prílevu chaotických návrhov

Ako uviedol, bolo veľa nejasností okolo plánu obnovy, optimalizácie siete nemocníc, rozpočtu či miezd zdravotníkov a množstvo nových regulácií pre zdravotné poisťovne a rozpočtové rezervy s "nejasným, či premenlivým určením".

Martin Vlachynský, INESS: .

"Vláda pri svojom začiatku mala náznak programu a konkrétnych reforiem v zdravotníctve. Niečo sa podarilo, hlavne v liekovej politike, niečo sa oprášilo (stratifikácie nemocníc), no s postupom času sa všetko sústredilo na to, ako minút peniaze z plánu obnovy a vyššie spomínaný chaos návrhov a politického rozhodovania. Tento rok bude plynulým pokračovaním roka 2022. Príde k osudovým chvíľam pri pláne obnovy, hlavne pri otázke optimalizácie siete nemocníc. Aj v tomto roku tu bude naďalej zhoršovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre starnutie, vysoké ceny vstupov a tým rýchlo rastúce náklady systému či otázka extrémne drahých nových liekov. Veci sa nedajú vyriešiť, len zlepšiť. Treba začať budovať stabilitu v systéme dlhodobejším rozpočtovaním a prestať sa snažiť o mikromanažment celého systému."

Celý článok uverejnený dňa 9.1.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards