Analytik M. Vlachynský o vládnej pomoci pre podnikateľov

Martin Vlachynský sa pre TA3 vyjadril k podpore podnikateľov. 31. 03. 2020.

Analytik M. Vlachynský o vládnej pomoci pre podnikateľov

Marek Mašura: "O tom, aká by mala byť pomoc pre našich podnikateľov, sa budem teraz rozprávať s Martinom Vlachynským, odborníkom na podnikateľské prostredie a zároveň analytikom inštitútu INESS, s ktorým sa v tejto chvíli spájam telefonicky. Pán Vlachynský, prajem príjemný dobrý deň."

Martin Vlachynský, analytik inštitútu INESS, (telefonát): "Príjemné popoludnie prajem."

Marek Mašura: "Vláda iba pred malou chvíľou schválila opatrenia, o ktorých sme v uplynulých dňoch hovorili pomerne nahlas, a ktoré by mali pomôcť najmä malým firmám. Medzi nimi je napríklad to, že štát zaplatí 80 percent hrubej mzdy zamestnanca, ktorý ostal doma, ale vláda takisto schválila aj pomoc pre živnostníkov, podľa toho, ako im klesnú tržby. Ako vnímate túto pomoc, čo si o tom myslíte?"

Martin Vlachynský: "Ja sa budem snažiť hrať na takého spravodlivého sudcu. Na jednej strane uznávam argumenty veľkých podnikateľov, že nie je asi úplne účelné robiť nejakú konkrétnu deliacu hranicu medzi tým, komu pomôžem, komu nie. Takisto tie opatrenia sú aj pre mňa ako analytika chvíľami trochu zmätočné, je tam množstvo.... Zase akceptujem, že to vzniká vo veľmi rýchlom slede a nie je to jednoduché. Na strane druhej musíme si zase uvedomiť jednu základnú vec, že nemôžeme si predstavovať, že v máji sa zrazu, alebo v júni sa zodvihne opona a tá ekonomika bude fungovať tak, ako fungovala, povedzme, pred dvoma mesiacmi. Jednoducho niektoré odvetia budú v útlme dlhé mesiace, niektoré možno roky, a my nemôžme predpokladať, že akékoľvek záchranné opatrenia nahradia všetkým spoločnostiam všetkých zákazníkov, všetky tržby, všetky príjmy. Čiže tu musí prichádzať k istej absorbcii tých strát, k istej reštrukturalizácii, a aj k niektorým bolestivým opatreniam."

Marek Mašura: "Buďte prosím aj konkrétnejší pri tom vašom hodnotení. Vy ste to už naznačili, ale ja sa spýtam predsa len trochu konkrétnejšie, ste skôr na strane, že teraz pomôžme malým firmám a potom možno neskôr príprave balíček pre všetky firmy, alebo ste skôr na strane tých veľkých firiem, ktoré hovoria, že to nestačí, a treba čo najskôr dať pomoc aj pre veľké firmy?"

Martin Vlachynský: "Ja by som to takto nerozdeľoval na tieto dve skupiny, ja by som to povedal inak. Nepoďme sa tu hrať na nejaký nemecký Kurzarbeit, že my tu teraz všetkým zamestnancom, ktorí nepracujú, pretože ich podniky nemajú odbyt, budeme mesiac, alebo dva preplácať 80 percent ich priemernej mzdy za to, že sú doma. Tie prostriedky, ktoré vláda má, sú obmedzené, a mali by slúžiť na to, aby sa vybudovala nejaká záchytná sociálna sieť, to znamená, aby zamestnanci, ktorí sú doma, dostali nejaké zdroje, ale nemôžme sa tváriť, že teraz nahradí vláda všetkým mzdy. Čiže, ja hovorím áno, pomôžme, pomôžme aj tým veľkým, ale zase pozerať napríklad na Nemecko, ktoré posledných sedem rokov malo rozpočtové prebytky v celkovej sume 200 miliárd, čo je krajina, kde je radosťou každý investor požičia svoje posledné peniaze, my si musíme myslieť aj na to, že tu sa dostávame k ohrozeniu samotného fungovania štátnych verejných financií, výplaty dôchodkov, fungovania polície, zdravotníctva, mnohých ďalších vecí, čiže politici tu musia zachovať chladnú hlavu a jednoducho musia akceptovať, že príde k istému pohlteniu strát aj u malých, aj u veľkých podnikov, a že jednoducho mnohé z nich budú musieť obmedziť svoju výrobu, možno budú musieť prepúšťať, a budú musieť možno... na časť svojho dlhu, odkladať splátky dlhu a podobne. Čiže áno, pomáhajme, ale buďme realisti v tomto."

Marek Mašura: "Pán Vlachynský, v tejto chvíli vám ďakujem veľmi pekne za vaše vyjadrenia k tejto aktuálnej téme."

Celú reportáž si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards