Analytik R. Ďurana o rozhodnutí prezidentky k 13. dôchodkom

Radovan Ďurana sa pre TA3 vyjadril k 13. dôchodkom. 11. 03. 2020.

Analytik R. Ďurana o rozhodnutí prezidentky k 13. dôchodkom

Marek Mašura: "Pri 13. dôchodkoch ešte ostávame. Povieme si teraz o nich viac s Radovanom Ďuranom, analytikom inštitútu INESS, s ktorým sa v tejto chvíli spájam telefonicky. Prajem príjemná dobrý deň."

Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS, (telefonát): "Dobrý deň."

Marek Mašura: "Pán Ďurana, vy ste ekonóm, a nie právnik, aj tak ma však zaujíma váš názor na situáciu, ktorá tu vznikla. Prezidentka vyhlásila, že nebude vetovať 13. dôchodky, ale pošle ich na posúdenie Ústavnému súdu. Čo si o tom myslíte?"

Radovan Ďurana: "Ja to teda nebudem hodnotiť po právnej stránke, že aké vlastne možnosti prezidentka mala, že či môže z titulu slovenskej legislatívy zastaviť takýto návrh priamo, čo v podstate asi môže, pretože už sa veľakrát stalo, že prezident vrátil do parlamentu nejaký návrh zákona, a poslal ho parlamentu na prerokovanie. Ja osobne ten argument, že súčasný parlament by sa k tomu, alebo novozvolený parlament by sa k tomu nemohol vyjadriť, nepovažujem celkom za legitímny, pretože tomu parlamentu by nezanikla možnosť predložiť podobný návrh, dokonca by som povedal, lepšie formulovaný návrh, ktorý by nezavádzal plošné zvyšovanie pre všetkých, ale 13. dôchodok pre tých, ktorí majú skutočne nízke dôchodky, takže túto možnosť by nový parlament naďalej malo. Rovnako úplne celkom nesúhlasím s tou argumentáciou, lebo my veľmi dobre vieme, aké negatívne dôsledky pre verejné financie 13. dôchodok bude mať, a zdá sa, že prezidentka uprednostnila riešenie sociálnej situácie pred dlhodobou udržateľnosťou verejných financií, aspoň z tej argumentácie, ktorú dnes prečítala."

Marek Mašura: "Tých možností je, ako hovoríte, niekoľko, poďme sa pozrieť na to, čo sa stane, keď Ústavný súd povie, že všetko bolo v poriadku, a 13. dôchodok naozaj koncom tohto roka vyplatíme. Vieme, že nárok naň majú všetci dôchodcovia, a že štátnu kasu by mal tento rok stáť viac než 400 miliónov eur."

Radovan Ďurana: "Ja by som chcel v prvom rade povedať to, že tuná sa zaužívala taká všeobecná vedomosť, že slovenské dôchodky sú veľmi nízke. Ale toto je pravda v porovnaní s nemeckými, alebo s rakúskymi dôchodkami, čo je dané historicky, ale keď sa pozrieme na bohatstvo krajiny, ktoré veľmi dobre vyjadruje priemerná mzda, to, z akej sumy ľudia platia odvody, z ktorých sú potom dôchodky vyplácané, tak slovenské dôchodky nie sú nízke. Ja osobne si myslím, že my by sme ani 13. dôchodok z tohto porovnania a z pohľadu udržateľnosti verejných financií nemali schvaľovať, ale pokiaľ príde k tomu, že Ústavný súd nerozhodne dostatočne rýchlo a vlastne ho povolí, ten zákon povolí platnosť 13. dôchodku, tak nás čaká veľký deficit, a ten veľký deficit náš čaká teraz, keď už všetci vieme, že ekonomika rozhodne neporastie tak, ako sme si naplánovali, nám naopak kvôli koronavírusu hrozí spomalenie, alebo negatívny ekonomický rast, pokles, a to bude znamenať ešte väčší prepad. My si teda napríklad v porovnaní s Českom dovoľujeme 13. dôchodok, na ktorý nemáme v situácii, keď nemáme isté príjmy v budúcnosti."

Marek Mašura: "Vy hovoríte, že nám tento rok hrozí deficit, teda, že štát opäť minie viac, ako získa do svojej pokladnice, mňa zaujíma, aký veľký môže byť tento deficit, táto rozpočtová sekera."

Radovan Ďurana: "Tak podľa odhadov Rozpočtovej rady v situácii, keď ešte sme neuvažovali nad dôsledkami koronavíru, by ten deficit mohol dosiahnuť 2,4 percenta HDP, alebo takmer 2,5 miliardy eur. Takže to rozhodne nie je malá položka, z ktorej by sme sa vedeli len nejakými jednoduchými opatreniami vylízať, bude to zásadný sek, ktorý buď občania budú musieť zaplatiť vo vyšších daniach, a výrazne vyšší daniach, pretože sa bavíme o možno nejakých 6, 7 percentá daňovo-odvodových príjmoch štátu, alebo bude musieť štát radikálne sekať výdavky, čo zase pocítia občania v nižších mzdách verejných zamestnancov, alebo v nerastúcich dávkach, alebo v nižších výdavkoch verejného sektora. Iná cesta nie je, pri tých verejných financiách je to jasné, buď človek má, alebo nemá na to zdroje. Môže si požičať, ale keď si požičia, tak za prvé, zhoršuje svoju úverovú pozíciu, a za druhé, musí vynakladať veľké sumy na výplatu úrokov pre veriteľov."

Marek Mašura: "Šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny, aj predseda Smeru Robert Fico už v minulosti povedali, že na 13. dôchodky máme peniaze, resp., že peniaze sa na dôchodky musia vždy nájsť, a ako príklad spomínali napríklad úspory na výdavkoch na obranu. Ako vnímate tieto slová?"

Radovan Ďurana: "Tak za prvé, myslím, že Sociálna poisťovňa je už teraz de facto bez peňazí. Ak si zoberieme rastúce výdavky na práceneschopnosť, a klesajúce príjmy z odvodov, ktoré vyplynú z toho súčasného, z tej súčasnej situácie, tak hrozí, že tie peniaze nebudú, a bude ich musieť štát dotovať, resp. vláda zo štátneho rozpočtu. A v štátnom rozpočte bude menej peňazí, pretože budú klesať iné daňové príjmy, takže my si na to musíme požičať. To tvrdenie malo teda znieť, na dôchodky si môžme vždy požičať, teda okrem situácie, že skončíme ako Argentína, ktorá zbankrotuje, a už jej nikto nepožičia. A s týmto sa nedá súhlasiť, toto nie je zodpovedný prístup k verejným financiám. Úspory na ministerstve obrany nejaké nastať samozrejme môžu, ale keď si zoberieme napríklad kontrakt na stíhačky, tak on už je podpísaný, a tie výdavky budú musieť nastať. Toto rozhodne nie je nejaká zodpovedná príprava, alebo zodpovedné financovanie dôchodkového systému. Je nechcem povedať to, že slovenské dôchodky sú vysoké, a dôchodcovia si môžu kúpiť, čo chcú, ale my si nemôžeme dovoliť také dôchodky, na ktoré jednoducho ešte nemáme."

Marek Mašura: "Pán Ďurana, vy ste tu hovorili o tom, že nám hrozí tá argentínska cesta, teda akýsi bankrot, ktorý musela táto krajina vyhlásiť v minulosti. My však vieme, že existuje dlhová brzda, ktorá by mala tlmiť nadmerné míňanie vlády, teda nadmerný rast nášho dlhu, tak zaujíma ma, ako v tejto súvislosti vnímate tento ukazovateľ?"

Radovan Ďurana: "Pokiaľ budú naši politici tvrdiť, že na dôchodky sa musia vždy nájsť peniaze, a je jedno, či zavedieme 13., alebo 14. dôchodok, aj keď na to nemáme, tak ani dlhová brzda nám nepomôže, pretože ju budú politici ignorovať. Neexistuje žiadny policajt, ktorý by premiéra, alebo ministra práce, alebo parlament postihol za to, že prijal opatrenie, ktoré položí, alebo ktoré privedie slovenské verejné financie do veľmi zlého stavu. My už, my s tým 13. dôchodkom budeme mať finančne ten dôchodkový systém v horšom stave, ako sme ho mali v roku 2011."

Marek Mašura: "Čo to konkrétne znamená?"

Radovan Ďurana: "Takto, ten zlý stav znamená, že my vieme, že naša spoločnosť bude starnúť, a to je istota, ktorú máme, pretože deti, ktoré sa nenarodili, sa už nenarodia, a žiadna záchranná vlna imigrantov Slovensko nečaká. To znamená, že bude menej prispievateľov, viacej poberateľov. A ten deficit má dosiahnuť niekedy v roku 2060 viac ako 6 percent HPD, a súčasné deficity Slovenska sú okolo 1, 2 percent, a zohnať 6 percent si teraz nevie nikto absolútne predstaviť, pričom ono sa to dá už s celkom veľkou presnosťou vypočítať, že to tak bude, tento deficit. A zodpovedná vláda by mala počítať stále s týmto číslom, a ja by som od nového parlamentu a od nového ministra práce očakával, že prinesie sériu opatrení, ktoré budú eliminovať tento deficit, schválenie 13. dôchodku je pochopiteľne cesta úplne opačným smerom."

Marek Mašura: "Tak to boli na záver slová Radovana Ďuranu, analytika INESS, k aktuálnej téme, a tou sú 13. dôchodky. Pán Ďurana, ďakujem veľmi pekne, že ste si našli čas."

Radovan Ďurana: "Ďakujem za pozvanie. Dopočutia."

Celú reportáž si môžete pozrieť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards