Anketa Mali by učitelia dostávať výplatu podľa regiónu, v ktorom žijú?

Portál Postoj.sk uverejnil komentár hodontenie analytika Róberta Chovanculiaka zavedenia regionálnych príspevkov pre učiteľov. 

Anketa Mali by učitelia dostávať výplatu podľa regiónu, v ktorom žijú?

Róbert Chovanculiak, INESS:

"Existuje množstvo racionálnych dôvodov, prečo by sa mali platy učiteľov líšiť podľa regiónov. Stačí sa pozrieť na platy zamestnancov v ostatných povolaniach a porovnať to s platmi učiteľov v jednotlivých regiónoch. V Bratislavskom kraji zarába učiteľ priemernú mzdu, zatiaľ čo v Prešovskom kraji zarába 160 percent priemernej mzdy. Tento nepomer vytvára dva veľké problémy. Prvý je na strane škôl – školy v Bratislavskom kraji nedokážu nájsť učiteľov. Momentálne je na webstránke EduJob vypísaných približne 700 voľných pozícií v školstve, z toho viac ako 400 je v Bratislavskom kraji. Druhý problém je na strane učiteľov – učitelia v Bratislavskom kraji majú problém vyžiť zo mzdy učiteľa, lebo čelia výrazne vyšším nákladom na život ako učitelia na východe Slovenska. Tieto náklady sa týkajú predovšetkým ceny bývania a služieb. Podľa odhadov NBS sú tieto rozdiely v nákladoch na život až vo výške niekoľko sto eur mesačne. Jediný argument odporcov tohto opatrenia je emocionálny. Zdá sa im nespravodlivé, že by ich kolegovia za rovnakú prácu mali inú plácu. Ale tu je potrebné robiť rozdiel medzi nominálnou a reálnou plácou. Ich kolegovia z drahších regiónov dnes totižto dostávajú výrazne nižšiu reálnu plácu za svoju prácu. Môžu si totiž dopriať menej tovarov a služieb. Existuje viacero modelov, ako postupovať. Môže sa zaviesť nejaký typ príplatku ku mzde učiteľov žijúcich v drahších regiónoch alebo okresoch. Podobne to majú policajti a vojaci alebo aj učitelia v iných krajinách. Ale rovnako dobre znie aj návrh súčasného ministra na zavedenie nového koeficientu životných nákladov v danom regióne."

Celý článok zo dňa 18.4.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards