Anketa tieňových ministrov zdravotníctva: Aký spôsob dofinancovania zdravotníctva by zvolili?

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k potrebe dofinancovania zdravotníctva. 

Anketa tieňových ministrov zdravotníctva: Aký spôsob dofinancovania zdravotníctva by zvolili?

Ako povedal, ak štát zdravotníctvo nedofinancuje, „nejak“ bude fungovať ďalej, no pacienti sa v tom prípade musia pripraviť na obmedzenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

„Ak dofinancuje miliardu, zdravotníctvo ju bez problémov zhltne a po chvíli zase budeme hovoriť o novej diere. Konkrétna suma dofinancovania sektora je tak predovšetkým politickou otázkou.Problémom verejného zdravotníctva je najmä to, že potreby ľudí sú nekonečné, no zdroje sú zadefinované výškou odvodov a platbou za poistenca štátu. A z tohto dôvodu vznikajú takzvané finančné diery. Možnosťou, ako im zabrániť je tvrdé obmedzenia spotreby, respektíve zadefinovanie nároku pacienta. Lenže to je politicky nepriechodné. Verejnosť je naučená na heslo ‚všetkým všetko. Zlepšenia by však bolo možné dosiahnuť stabilizáciou platieb za poistenca štátu alebo konzervatívnejším rozpočtovaním. Jednou z ciest by bolo aj lepšie manažovanie dopytu pacientov zavedením ich spoluúčasti či tvrdé rozpočtové obmedzenia na nemocnice, budovanie nároku v podobe čakacích lehôt, geografického nároku aj vytvorenie funkčných štandardov."

Celý článok zo dňa 7.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards