Honba na monopoly v EÚ

Kedysi to bolo uhlie, potom železnice, železo, ropa, nedávno hardvér, potom softvér a dnes sú to internetové spoločnosti. V každej dobe sa objaví nejaký nový zdroj, ktorý pritiahne šikovných podnikateľov, ktorí vybudujú veľké firmy. A tým na seba pritiahnu pozornosť. Chcenú – platiacich spotrebiteľov, aj nechcenú – hyperaktívnych politikov. Tým prvým poskytujú kvalitnejšie a lacnejšie služby. Tým druhým zase zámienku na vytváranie nových regulácií.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.

Ekonomická analýza Zákona o digitálnych trhoch

Európska komisia predstavila návrh Zákona o digitálnych trhoch (The Digital Markets Act - DMA). Jeho cieľom je vytvoriť spravodlivé a konkurencieschopné digitálne trhy v EÚ. Tento cieľ chce dosiahnuť zavedením nových ex ante regulácií, ktoré sa budú automaticky vzťahovať na tzv. „strážcov“ (gatekeepers). „Strážcami“ majú byť veľké internetové platformy, ktoré splnia vybrané veľkostné kritéria.

Za efektivitu na žobrotu. V čom sa mýlia európski regulátori, keď prenasledujú Amazon

Nad internetovými platformami sa zaťahujú regulačné mračná. Európska komisia chystá veľký regulačný balík pod názvom Digital Markets Act, ktorý výrazným spôsobom reguluje mnohé aspekty fungovania veľkých internetových spoločností. A do toho ich mnohí regulátori a súdy po Európe začínajú vyšetrovať alebo im už rovno udeľujú pokuty. Pozrime sa na jednu takto prenasledovanú platformu menom Amazon.

Europoslancom ležia v žalúdku online reklamy

V Európskom parlamente sa chystá hlasovanie o nových reguláciách digitálnych služieb. Súčasťou tohto megalomanského balíka regulácií je aj obmedzovanie online cielenej reklamy. To je reklama, ktorá sa zobrazuje konkrétnym ľudom na základe toho, aké web stránky navštevujú a aké majú demografické charakteristiky. No a tento typ reklám sa nepozdáva niektorým europoslancom a chcú ich obmedziť, zregulovať alebo niektorí dokonca zakázať. Všetko v mene boja za právo na súkromie. Kde je problém?

Chceme platiť za obsah na internete?

V roku 2020 zrealizovalo združenie IAB Europe prieskum, kde sa Európanov pýtalo, akú verziu internetu by preferovali: bez cielených reklám, ale s väčšinou spoplatneného obsahu, alebo dnešný model s obsahom prevažne zadarmo, ale cielenými reklamami. Drvivá väčšina - 75% odmietla za internetový obsah platiť. Tomu by sa však nevyhla, ak by sa cielené reklamy, ktoré internet “zadarmo“ financujú, obmedzili alebo zakázali. Čo sa pri aktivite niektorých poslancov Európskeho parlamentu môže ľahko stať.

Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards