S bezhotovostnou ekonomikou pomaly
Existuje minimálne sedem dôvodov, prečo budúcnosť bez hotovosti v ekonomike nemusí byť taká ružová, ako sa prezentuje.
5300 eur na hlavu
Tento text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa môžete prihlásiť tu: www.jurajkarpis.com
Ako OMT zachraňovalo
Prvé „krízové zákroky“ Európskej centrálnej banky prišli už v lete 2007 kedy k pádu Lehman Brothers a masovému rozšíreniu povedomia o vážnej finančnej kríze chýbal viac než rok. V prých rokoch bola kríza najmä o finančných inštitúciach. Až v roku 2010, keď vyšiel najavo katastrofálny stav gréckych verejných financií, sa zlomilo tabu – a zrazu bola na svete dlhová kríza. Celý rad európskych štátov začal mať náhle problémy financovať sa na trhoch.
Prečo zachovať hotovosť
Vo svete prebiehajú "preteky" o to, ktorej národnej ekonomike sa podarí ako prvej stať sa bezhotovostnou. Že to nemusí byť vôbec dobrý nápad, a že hotovosť má v ekonomike významnú funkciu, píšeme treťom tohtoročnom čísle INESS na tému (INT) s názvom Prečo zachovať hotovosť.
Celosvetová vojna proti hotovosti
Kým na Slovensku niektorí žijú v dobe kešu, inde prebieha útok na hotovosť. V USA sa diskutuje o zrušení stodolárovky, Európska centrálna banka zrušila produkciu päťstovky.
Hotovosť je opäť pod paľbou
Veľké bankovky nie sú len útočiskom drogových dílerov a špekulantov.
Eurokríza: Hrozivý koniec nenastane
V dňoch 13-16. októbra sa uskutoční siedmy ročník Seminára rakúskej ekonómie. Hlavnou hviezdou podujatia bude nemecký prof. Guido Hülsmann, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov prúdu ekonomického myslenia s názvom rakúska ekonomická škola. Ekonómovia tohto prúdu ako jediní predpovedali poslednú finančnú a ekonomickú krízu. Prof. Hülsmann bude prednášať o etike výnosov z kapitálu, politickej ekonómii likvidity, či o monetárnych intervenciách. Prinášame vám preklad staršieho rozhovoru, ktorý poskytol pre Die Freie Welt v septembri 2014.
ECB zavelila do zúfalého útoku
Štvrtok 10. marca nám pripravil jedno z najväčších monetárnych prekvapení posledných mesiacov a zároveň aj tých najväčších optimistov musel zraziť na kolená – koniec eurokrízy je v nedohľadne.
Nedajme si hotovosť
V posledných mesiacoch sa začali stupňovať správy o bezhotovostnej ekonomike. Teda o ekonomike, v ktorej sa nevyužíva papierová hotovosť, ale len platobné karty, či iné formy elektronickej platby (PayPal).
Záporné ražobné vo Venezuele
Venezuela je po Severnej Kórei a vojnami zničených štátoch ako Irak či Sýria krajinou s najhoršou ekonomikou na svete. Aktuálna situácia prináša značné materiálne utrpenie jej obyvateľom, no útechou im môže byť, že venezuelské ekonomické paradoxy zabávajú zvyšok sveta.