Byrokratickí disidenti

Známy ruský novinár a aktivista Kamil Galeev nedávno písal o legendárnom semafore pri dedine Akhmat Yurt na čečensko-dagestanskej diaľnici. Vždy na ňom svieti červená, nikto ju však nekontroluje a vodiči cez ňu jazdia. Akhmat Yurt je prísne strážená rodná obec čečenského vodcu Kadyrova, ktorú často navštevuje. Ak by sa jeho kolóne vozidiel ktokoľvek priplietol do cesty, na vine je ten druhý vodič. Išiel totiž na červenú.

Byrokratickí disidenti

Také sú zákony a pravidlá, ktorých úlohou nie je trestať masy, ale slúžiť ako Damoklov meč. Štátna moc môže legálne kedykoľvek zasiahnuť proti komukoľvek, pretože porušenie zákona je nevyhnutné.

Poďme na Slovensko. Od nového roka majú fyzické osoby, ktoré majú svoj kanál na YouTube, Facebook Watch či TikTok a prevádzkujú tým hospodársku činnosť, povinnosť oznámiť to Rade pre mediálne služby. Čo je to hospodárska činnosť? Nuž, to je na výklade Rady.

To je len začiatok. Robíte podcasty, teda „elektronickú periodickú publikáciu“? Možno máte povinnosť voči ministerstvu kultúry podľa zákona č. 265/2022 Z. z. o publikáciách. Posielate pravidelný newsletter? Možno máte povinnosť zapísať sa do registra partnerov verejného sektora.

Že takých ľudí sú u nás možno tisíce? Že o tejto povinnosti väčšina z nich ani netuší? Nevadí. Cieľom nie je registrácia, ale nabitá zbraň v ruke. Postupne sa do nej budú dať zasúvať ďalšie a ďalšie náboje v podobe kontroly obsahu, pravidelného reportingu, certifikácie a ďalšie.

Tento nový zákon je čoraz absurdnejším gradovaním postupujúcej byrokratizácie našej spoločnosti. Oznamovacia povinnosť pribudla od nového roka aj hobby výrobcom piva, v blízkej budúcnosti hrozí registrácia každého zvieraťa, vrátane jednotlivých sliepok. Niekedy je oznamovacia povinnosť doslova len cirkusovou drezúrou, ako minuloročný zápis rodných čísel spoločníkov. Väčšina voličov ani netuší, kedy a ako takéto povinnosti vznikajú. Obávam sa, že dokonca ani nemalá časť poslancov netuší, za čo vlastne hlasujú. To platí pre Slovensko v malom, pre EÚ vo veľkom.

Pravidelný prílev nových absurdných povinností, ktoré bežný občan nemá šancu odsledovať a splniť z nás spraví generáciu byrokratických disidentov. Biblické „Kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom!“ dostáva nové rozmery. Každý bude vinný prehreškom proti nejakej registračnej, oznamovacej či certifikačnej povinnosti. Budeme dúfať, že tieto prehrešky sa budú len blahosklonne ignorovať a že dnešní, ani budúci politici tieto páky voči občanom nezačnú zneužívať.

HN, 30.1.2023

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards