České zdravotníctvo uťahuje opasky, personál hrozí štrajkom. Slovensko už nemá kde šetriť

Denník Pravda zverejnil hodnotenie analytika Martina Vlachynského plánovaných škrtov vo verejných financiách Českej republiky. 

České zdravotníctvo uťahuje opasky, personál hrozí štrajkom. Slovensko už nemá kde šetriť

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Tento krok naznačuje, ako ťažké to budú mať európske štáty v konsolidácii svojich rozpočtov. Podobne ako Slovensko, aj v Česku majú obrovskú rozpočtovú "dieru", ktorá sa nedá zaplátať bezbolestne. Predpokladám však, že českých zdravotníkov zastavenie rastu miezd čakať nebude, možno maximálne spomalenie ich rastu. Po prvé na to nebude politická odvaha, pod druhé v Európe prebiehajú mzdové preteky zdravotníkov a keby aj zamrzli platové tabuľky, české nemocnice budú musieť zvyšovať mzdy individuálne. Nakoniec, aj samotný text na idnes spomína, že minister zdravotníctva zrušenie valorizácie platov poprel. V žiadnom scenári však nepredpokladám výraznejší záujem českých zdravotníkov o pozície na Slovensku. Mzdy už dávno nie sú dominantnou silou pri rozhodovaní zdravotníkov, hlavne lekárov, ale skôr kariérne možnosti, kvalita pracovného prostredia a podobne. Ani českí, ani slovenskí lekári "nemusia" štrajkovať. V oboch krajinách dosahujú ich mzdy niekoľko násobok priemernej mzdy.  Je to len zvolený spôsob vyjednávania o mzdách, spôsobený najmä silnými odbormi v oboch štátoch. Ak by aj neštrajkovali, veľa z nich by si vyjednalo vyššie mzdy individuálne, prípadne kolektívne na úrovni poskytovateľa. Realita je taká, že dopyt po ich službách a tým pádom silná vyjednávacia pozícia im to umožňuje, tak ako to umožňuje špičkovým IT profesionálom a  ďalším nedostatkovým profesiám. Nemá to však nič s kvalitou alebo nekvalitou zdravotníctva, vyššie mzdy neznamenajú kvalitnejšie zdravotníctvo. Platba za poistencov štátu funguje v ČR podobne ako na Slovensku, ale s tým rozdielom, že je vyššia. Podobne ako u nás, s touto platbou sa manipuluje podľa aktuálneho vývoja rozpočtu. V roku 2022 bola platba 1767 korún (priemer, menila sa počas roka), od januára 2023 stúpla na 1967 korún a od augusta klesne na 1487 korún. Od roku 2024 má byť zavedené automatické zvyšovanie platby odvíjajúce sa od štartovacej sadzby 1982 korún (84 eur). Má sa použiť rovnaký mechanizmus ako pri dôchodkoch (inflácia plus polovica rastu reálnej mzdy). Na Slovensku sa takisto od roku 2024 vracia staronový mechanizmus platby odvodenej od priemernej mzdy a pevnej sadzby 4,5 % (od 2026 potom 5 %), ktorý však historicky nebol dodržiavaný. V ČR je však jeden rozdiel v podobe tvorby vyššich rezerv na úrovni zdravotných poisťovní, ktoré sa kolíšu okolo 40 - 60 miliárd kč. Tieto rezervy sa využívajú na vykrývanie schodkov. U nás majú poisťovne rezervy podstatne nižšie."

Celý článok zo dňa 8.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards