Chýbajú sestry, čoskoro budú aj lekári. Dopyt po zdravotnej starostlivosti však narastá, zhodli sa experti

Portál Zdravotnícky denník uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k nedostatku zdravotníkov na Slovensku. 

Chýbajú sestry, čoskoro budú aj lekári. Dopyt po zdravotnej starostlivosti však narastá, zhodli sa experti

Ako uviedol, problém nebude len v tom, že starší lekári zatvoria ambulancie a odídu do dôchodku, ale aj v celkovom starnutí populácie.

Martin Vlachynský, INESS: 

„Slovensko, ako každá krajina, má svoje špecifiká, ale s týmito problémami sa potýkajú všetky štáty. Zároveň je po zdravotnej starostlivosti väčší dopyt ako v minulosti. Ide napríklad o rôzne kozmetické a ortopedické zákroky. Tlak na systém neustále narastá. Napríklad v Česku aktuálne lekári kvôli množstvu nadčasov podávali výpovede z urgentov, vo Veľkej Británii či v Kanade sú problémom extrémne dlhé čakacie lehoty a v Spojených štátoch obrovské náklady na zdravotníctvo. Na Slovensku pomer absolventov medicíny k celkovému počtu končiacich vysokoškolákov narástol za 10 rokov takmer dvojnásobne, klesá však počet mladých ľudí, takže v absolútnych číslach sa množstvo lekárov nemení, prípadne klesá. Nevieme ani, dokedy bude rásť ich relatívny počet. Koľko mladých ľudí má ešte chuť a predpoklady ísť robiť medicínu alebo niečo zdravotnícke? Aj neustále zvyšovanie ich výkonu začne narážať na svoje limity. Systém sa musí pripraviť na to, že pomer výdavkov na zdravotníctvo bude rásť. Musíme sa baviť o tom, akým spôsobom budú do zdravotníctva prichádzať nové zdroje – či cez rozpočet, pripoistenie, poplatky alebo iné. Okrem toho sa bude musieť pracovať iným spôsobom, zavádzať rôzne procesné inovácie."

Celý článok zo dňa 30.10.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards