Čo nové hovoria ceny: vojna na Ukrajine

Exspirácia Putina, 200 000 USD na chodníku, aktualizácia predikčných trhov, rasputica.

Čo nové hovoria ceny: vojna na Ukrajine

Zmena cien na predikčných trhoch ohľadom budúcnosti vojny na Ukrajine od posledného vydania newslettera (3. marca):

 • Zelenskyj bude prezident Ukrajiny 22. apríla 2022:  

47 % → 90 %

 

 • Rusi dobijú Kyjev do 1. apríla 2022: 

62 % → 2 %
42 % → 4 %

Na tieto predikcie však už nemusíte byť Sibyla. Najbližší týždeň sa vzhľadom na rasputicu pravdepodobne nič prelomové nestane.

Ale je užitočné si pripomenúť, kde sme boli s odhadmi pádu Kyjeva pred mesiacom. Alebo dokonca v prvých dňoch vojny, keď sa pravdepodobnosť pohybovala okolo 80 %.

Dnes je oveľa zaujímavejšie pozrieť sa ďalej do budúcnosti. Čo hovoria trhy a ceny v strednodobom a dlhodobom horizonte. A to už je dobrých správ trochu menej. Samozrejme, nič nie je do kameňa vytesané. Ako sa niektoré vyššie spomenuté odhady úplne otočili, tak sa môžu otočiť aj nasledujúce. Predikčné trhy nie sú neomylná krištáľová gúľa, ale tržnica, kde sa stretajú relevantné dostupné informácie a ich najlepšie možné interpretácie.

 • Rusi dobijú tri zo šiestich najväčších miest do júna 2022: 

83 % → 43 %

Napriek tomu, že pravdepodobnosť dobytia aspoň 3 veľkých miest klesla o polovicu, stále je to +- 50 na 50. Ešte pesimistickejšie sú predikčné trhy, keď sa zameriame len na samotné mesto Kyjev.

 • Aspoň 100 vojakov Ruskej armády vstúpi do Kyjeva v roku 2022:

96 % → 86 %

Podobne skeptické sú predikčné trhy aj k predstave, že tento rok niekto Putina zvrhne. V médiách sa stále viac objavujú informácii o nezhodách v okolí Putina. Ceny však hovoria inou rečou. Pravdepodobnosť, že Putin bude aj budúci rok prezidentom Ruska ostáva vysoká. Túto otázku dokonca riešia až tri predikčné trhy:

 • Putin bude prezident Ruska aj budúci rok: 

77 % → 81 %
77 % → 75 %
82 % → 79 %

Rovnako sa nezmenil ani dátum očakávanej exspirácie Putina.

 • Dátum, kedy Putin prestane byť prezidentom Ruska: 

Máj 2024 → Máj 2024

Naopak, zo strednodobého pohľadu sa situácia pre Zelenského zlepšuje.

 • Zelenskyj bude prezident Ukrajiny do roku 2023:

44 % → 72 %

Pozitívny vývoj nastal v odhade schopnosti, možnosti a odhodlania Ruska v roku 2022 napadnúť ďalšiu krajinu. Tu pravdepodobnosť klesla z už tak nízkych úrovní na polovicu:

 • Rusko napadne v roku 2022 ešte nejakú ďalšiu krajinu: 

12 % → 6 %
15 % → 5 %

Naopak, smutné obrázky z bombardovania Ukrajiny, kde Rusi zmenili taktiku z vojenskej operácie na teroristické vyčíňanie, zvýšili aj pravdepodobnosť úmrtí v ukrajinských mestách.  

 • Aspoň v jednom ukrajinskom meste zomrie viac ako 50-tisíc civilistov:

5 % → 12 %

 

Nový predikčný trh

Odkedy som naposledy písal o predikčných trhoch, narazil som na jeden nový. Volá sa Insight Prediction a zaujímavý je okrem iného aj tým, že ide o výsledok spolupráce medzi americkým akademikom pracujúcim na univerzite v Moskve a skupinou ukrajinských softwarových vývojárov. Tento americký akademik sa volá Douglas Campbell a na Discorde nedávno informoval, že z Ruska sa mu úspešne podarilo utiecť a vývojári z Ukrajiny napriek ťažkým podmienkam pokračujú na vylepšovaní platformy.  

Na tomto predikčnom trhu sa pred 24. februárom obchodovala otázka ruskej invázie v celkovom objeme 400 000 USD. Zároveň však ide o relatívne mladý predikčný trh s nie až tak vysokým počtom používateľov. A asi aj preto mal relatívne zlý odhad pravdepodobnosti vypuknutia invázie na Ukrajinu. To vytvorilo nevídanú ziskovú príležitosť pre špekulanta, ktorý by nakúpil dostatočný počet správnych hlasovacích lístkov. Podľa tvorcu platformy na chodníku ležalo 200 000 USD, ktoré stačilo zdvihnúť. 

A na koniec ešte v skratke niekoľko predikcií, ktoré by Vás mohli zaujímať:

 • Do roku 2050 nastane tretia svetová vojna: 21 % → 20 %

 • NATO vyhlási bezletovú zónu nad Ukrajinou: 4% →  3% , resp. 4%

 • Bielorusko spustí do 1. júna 2022 inváziu na Ukrajinu: 33 %

 • Zelenskyj a Putin sa osobne stretnú pred júnom 2022: 27 %

 • NATO sa rozšíri o novú krajinu v roku 2022: 15 %

 • Vojna na Ukrajine skončí od 31. marca do 30 júna: 50 %

 • Vojna na Ukrajine skončí niekedy po 30. júni:  45 %

 

Pokrok bez povolenia, 25.3.2022

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards