Ďalšie milióny eur VšZP nepomôžu. Úrad pre dohľad je za rozdelenie poisťovne

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k možným riešeniam zadĺženia VšZP. 

Ďalšie milióny eur VšZP nepomôžu. Úrad pre dohľad je za rozdelenie poisťovne

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Ďalšie dofinacovanie VšZP pomôže tak, ako pomáha oddlžovanie nemocníc. Teda pomôže prežiť ďalší rok, ale systémovo to nezmení nič, skôr naopak. Takáto záchrana podkopáva systém zdravotného poistenia, keďže zvýhodňuje jednu poisťovňu. V zdravotníctve sú roztvorené nožnice medzi nákladmi a výnosmi. Pomôže len nejaká kombinácia zníženia nákladov a zvýšenia výnosov. Spôsobov, ako to urobiť, je viac. Náklady je možné znížiť zvyšovaním efektívnosti, ale aj zadefinovaním nároku. Výnosy je možné zvýšiť zvýšením množstva zdrojov alokovaných vo verejných financiách, ale aj zvýšením spoluúčasti poistencov, či lákaním súkromného kapitálu. VšZP v súčasnosti trpí tým, že je dominantná, a poskytovatelia od nej očakávajú najviac príjmov. Druhým problémom je politický tlak, ktorý je neustále vyvíjaný na manažment a obmedzuje jeho rozhodovanie. Nevidím pritom žiaden prínos zo štátneho vlastníctva zdravotnej poisťovne. Získané zdroje by sa mohli využiť v zdravotníctve efektívnejšie."

Celý článok zo dňa 6.7.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards