Deficit dnes sú vyššie dane zajtra

13. marca 2019 o ‏‎7 hodine a 36 minúte som si odfotil stránky ministerstva financií, kde bol zobrazený citát bývalého ministra Petra Kažimíra: Slovensko bude mať vyrovnaný rozpočet v roku 2019.

Spravil som to preto, lebo som Kažimírovmu výroku neveril. A dnes mu už neverí nikto, ani jeho nástupca, nový minister Kamenický.

Deficit dnes sú vyššie dane zajtra

Ten nedávno opatrne naznačil, že historicky prvý vyrovnaný rozpočet v našich dejinách je ohrozený. A kto ho ohrozuje? Mandelinky. Tento krát nielen z Ameriky ale aj Veľkej Británie.

Nový pán minister začal pri téme deficitného rozpočtu spomínať externé hrozby tvrdého brexitu a obchodnej vojny USA. Určite sa časom pridá aj ďalší parazit z ríše hmyzu menom recesia európska.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však začala upozorňovať na problémy v naplánovanej nule už pred príchodom mandeliniek. Za najvážnejšie diery v rozpočte dlhodobo označuje nadhodnotené nedaňové príjmy.

To znamená napríklad dividendy zo štátnych podnikov a výnosy z predaja emisných povoleniek. Alebo na druhej strane podhodnotené výdavky na zdravotníctvo, dávky v nezamestnanosti alebo populárne vianočné dôchodky.

Peknou ukážkou rozpočtového babráctva je napríklad aj sľúbiť marketingový fond pre poľnohospodárov. Peniaze naň naplánovať z odvodu pre reťazce. Ten nakoniec zrušiť, ale rozpočtovaný výdavok ponechať v pôvodnom stave.

Celkovo rozpočtová rada očakáva, že deficit bude namiesto nuly 1 100 mil. eur. Je to veľa?

Môžete si to predstaviť ako rozpočet na súdnictvo, väzenstvo, stredné školstvo a ministerstvo kultúry spolu. Tieto služby by musel štát zrušiť na celý tento rok, aby hospodáril z vyrovnane.

Z (ne)očakávaného deficitu 1 100 mil. eur majú na svedomí ministrove mandelinky len 100 mil. eur. To je suma peňazí, o ktoré nečakane poklesli daňové príjmy.

Na takéto správy naozaj nie sú na ministerstve financií zvyknutí. Minulé roky totižto neočakávane príjmy len rástli. A to nepredstaviteľnou rýchlosťou.

Napríklad minulý rok bol rozdiel medzi pôvodnými odhadmi a skutočnosťou jedna miliarda navyše na daniach a odvodoch pre verejný rozpočet.

Súdnictvo, väzenstvo, stredné školstvo a ministerstvo kultúry sme si mohli minulý rok kúpiť dva krát. Alebo sme mohli mať dane z príjmov fyzických osôb o tretinu nižšie. Alebo mať už konečne prebytkový rozpočet.

Niektorí však spochybňujú samotnú požiadavku prebytkového rozpočtu. Prečo sa stále rozpráva o nejakom deficite? Veď sa zdá, že všetko je pod kontrolou.

Všetko je pod kontrolou asi tak, ako v prípade človeka, ktorý v dobrých časoch, keď je zamestnaný a dostáva v práci prémie, odkladá predčasné splátky za hypotéku na obdobie recesie, keď príde o prácu. Deficit dnes sú vyššie dane zajtra.

Lenže zajtra budú možno ľudia nezamestnaní a pozajtra starí. Kto bude potom platiť vysoké dane za dnešnú spotrebu?

 

Denník N 18.09.2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards