Deväť rokov platíme eurom (Rádio Slovensko)
Juraj Karpiš odpovedal na otázky o eure pre Rádio Slovensko. 2.1.2018
Oto Görner, moderátor: "Pred deviatimi rokmi začali Slováci platiť namiesto domácou menou spoločnou európskou. Stali sme sa pred šestnástou krajinou, ktorá prijala euro. Mnohí majú kurz 30,126 tisícin koruny za jedno euro v hlavách dodnes."
Jana Maťková, redaktorka: "O polnoci 31. decembra 2008 sme neoslavovali len príchod nového roka, ale aj novej meny. Slovenskú korunu po šestnástich rokoch vystriedalo euro. Prvé bankovky si ešte o jednej v noci vytiahol aj premiér Robert Fico."
Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Euro prichádza na Nový rok 2009 na Slovensko ako najlepší talizman pre šťastie."
Jana Maťková: "Vo svete totiž zúrila finančná kríza a euro nám malo pomôcť ľahšie ju prekonať. Úvod recesie sme skutočne zvládali lepšie ako susedné krajiny, ktorých meny sa prudko znehodnotili, no neskôr sme zažívali väčšiu krízu priemyselnej produkcie, keďže sme si menu nemohli regulovať sami. Dopĺňa Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky."
Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu Národnej banky Slovenska: "Tým, že nemáme menovú politiku, aj tie poklesy sú hlbši, ale možno aj tie rasty sú vyššie."
Jana Maťková: "V eure vidí oveľa viac pozitív ako negatív. Prinieslo nám pohodlie v cestovaní po Európe, keďže si už nemusíme meniť peniaze. Spoločná mena Slovensko urobilo atraktívnejším pre zahraničných investorov a zabezpečila rozvoj exportu. Taktiež nám zvýšila životnú úroveň. Podľa odhadu ministra financií Petra Kažimíra euro Slovensku pomohlo s dodatočným rastom hrubého domáceho produktu skoro o 10%. Na druhej strane, ak sme súčasťou eurozóny, musíme ostatným členským krajinám pomáhať s ich dlhmi. V tom vidí Juraj Karpiš z INESS veľké riziko."
Juraj Karpiš, INESS: "Jednotlivé členské krajiny majú gigantické dlhy a my, keďže sme s nimi spolu v tej menovej únii, tak my im ručíme za ich dlhy a toto môže byť relatívne nákladné, ak teda krajiny budú mať problém splácať tie dlhy."
Jana Maťková: "V období zavádzania eura mali Slováci strach najmä z prudkého zdražovania. V prvom krízovom roku k nemu nedošlo, keďže inflácia celkovo klesala. Martin Šuster z Národnej banky tvrdí, že extrémne výkyvy nenastali ani potom."
Martin Šuster: "V skutočnosti od zavedenia eura, pretože zo začiatku bola kríza a potom dlhová kríza, tak inflácia na sSlovensku bola výrazne nižšia, než sme očakávali pred asi desiatimi rokmi."
Jana Maťková: "Slováci si za deväť rokov na euro zdá sa, zvykli. V prieskume Eurobarometer mu vyjadrilo podporu až 80% opýtaných."
Oto Görner: "Slovenské bankovky si vymieňame ešte aj deväť rokov po prijatí eura. Takpovediac v obehu zostali v slovenské koruny za takmer dve miliardy dvesto miliónov, čo je v prepočte viac ako 72 miliónov eur. Len vlani sme vrátili viac ako 58-tisíc kusov bankoviek. Národná banka Slovenska ich vymieňa naďalej bez časového obmedzenia vo všetkých pobočkách a v ústredí v Bratislave."