Dlhová brzda pre nemocnice je podľa analytika krokom vpred

Martin Vlachynský sa pre SME vyjadril k dlhovej brzde nemocníc. 31. 08. 2020.

Dlhová brzda pre nemocnice je podľa analytika krokom vpred

Dlhová brzda pre nemocnice je krokom vpred. Od tohto opatrenia však netreba mať prehnané očakávania.

Pre TASR to v reakcii na návrh dlhovej brzdy nemocníc koaličnej poslankyne Jany Cigánikovej (SaS) uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský.

"Manažment štátnych podnikov, vrátane nemocníc väčšinou vie, že jeho životnosť je limitovaná životnosťou ministra, ktorý ich dosadil. Preto sankcie v podobe zníženia odmien a podobne majú limitovaný efekt," komentoval.

Kľúčovým nástrojom pre finančnú disciplínu sú podľa slov analytika tvrdé rozpočtové opatrenia, teda hrozba nútenej správy, bankrotu či exekúcie.

Dodal však, že dôležité je aj to, ako sa k otázke dlhov postaví najväčší veriteľ, teda štátna Sociálna poisťovňa. "Tá môže zaujať mäkký, ale aj tvrdý postoj," uzavrel.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards