Dôchodky má postrážiť dlhová brzda

Radovan Ďurana sa pre TA3 vyjadril k navrhovanému naviazaniu stropu dôchodkového veku na ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. 2.6.2018.

Dôchodky má postrážiť dlhová brzda

Zuzana Závodská, moderátorka: “Strop dôchodkového veku by mal byť naviazaný na dlhovú brzdu, vyplýva to z analýzy Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií. Opatrenie vraj zabezpečí dlhodobú udržateľnosť našich verejných financií. Ekonómovia ale zavedenie dôchodkového stropu aj tak považujú za riziko.”

Andrej Horváth, reportér TA 3: “Slovensko bude podľa Európskej komisie treťou najrýchlejšie starnúcou krajinou únie. V roku 2070 pripadne na jedného dôchodcu 1,5 pracujúceho. Dnes je to dvojnásobok. V prípade, že vláda prijme ústavný zákon o zastropovaní maximálneho veku odchodu do dôchodku, podľa ministerstva financií bude potrebné prijať štrukturálne reformy.”

Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií: “Ministerstvo financií je preto toho názoru, že prípadný zákon o zastropovaní veku odchodu do dôchodku by mal byť prepojený so zákonom o dlhovej brzde.”

Andrej Horváth: “Na zhoršenú udržateľnosť verejných financií po určení stropu dôchodkového veku upozorňuje aj rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Bez prijatia dodatočných opatrení by v roku 2066 verejný dlh Slovenska vzrástol o 22 percent HDP. Do problémov by sa dostala aj Sociálna poisťovňa. Iniciatívu ministerstva financií preto rozpočtová rada víta.”

Ivan Šramko, predseda rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

“Ak by teda tieto zákony pôsobili nezávisle, tak v tej budúcnosti, v tom čase, keď by sa teda dlh dostal povedzme do tretieho sankčného pásma, tak by to mohlo znamenať, že v čase, kedy sa zvyšujú výdavky na dôchodky, by bola vláda nútená prijímať opatrenia na zastabilizovanie výdavkov.”

Andrej Horváth: “Niektorí ekonómovia sú aj napriek tomu skeptickí, upozorňujú, že aj keď ľudia budú odchádzať neskôr do dôchodku, zároveň sa bude predlžovať priemerná dĺžka života. Rezort financií okrem toho dlhodobo odkladá dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu a spoliehať sa na to, že budúce vlády budú hospodáriť zodpovednejšie je vraj rizikom.”

Juraj Valachy, analytik Tatra Banky: “Keď sú schopní dlhšie žiť, tak asi by mali aj byť schopní dlhšie pracovať. Ale to nie je o tom, že by som niekomu niečo nedoprial, to je o o tom, že čo si môžme dovoliť a nemôžme dovoliť.”

Radovan Ďurana, analytik INESS: “Toto je obrovské politické riziko, že politici nedodržia takéto pravidlo a namiesto posúvania veku odchodu do dôchodku sa budú posúvať limity dlhovej brzdy.”

Andrej Horváth: “Vláda uvažuje o zastropovaní dôchodkového veku na úrovni 63 až 65 rokov. Dôvodom je to, že pri súčasnom nastavení by mladí ľudia išli do dôchodku v 70-tke. Strop na dôchodkový vek už zaviedli všetky krajiny Vyšehradskej štvorky okrem Slovenska.”

Andrej Horváth, Zuzana Závodská, Žurnál TA3, 02.06.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards