Ekonóm reaguje na odstávku Slovalca: Dalo sa tomu zabrániť, vláda pri kompenzácii firiem zaspala dobu

Portál Topky.sk uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu ku koncu jediného producenta hliníka na Slovensku. 

Ekonóm reaguje na odstávku Slovalca: Dalo sa tomu zabrániť, vláda pri kompenzácii firiem zaspala dobu

Radovan Ďurana, INESS: 

"Na jednu stranu je zánik firiem prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou trhového hospodárstva. V prípade Slovalca však vieme, že jednou z dôležitých príčin konca prevádzky je nastavenie environmentálnych politík v EU a špeciálne v SR. Bolo v rukách vlády kompenzovať dopady zavedenia uhlíkovej dane na firmy, ktoré majú elektrifikovanú a vysokoefektívnu výrobu. Vláda však túto oblasť dlhodobo ignorovala a miesto toho využívala príjmy environmentálneho fondu na financovanie sociálnych balíčkov. Slovalco tak bolo v európskej aj v svetovej konkurencii znevýhodnené. Mnohí odberatelia hliníka zo Slovalca si budú musieť nájsť nových dodávateľov, vytvorenie nových reťazcov. V trhovom hospodárstve to nebude zásadná komplikácia."

Celý článok uverejný dňa 11.1.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards