Ekonomické reči #19: 50 odtieňov zelenej – deň zálohovania

Ekonomické reči #19, ktoré sa uskutočnili 30.októbra 2019 v bratislavskej Nervose, sa venovali skutočne horúcej téme - ekologickému prínosu zálohovania. Zálohovanie fliaš bude onedlho skutočnosťou aj na Slovensku. Kým mnoho ľudí tomuto nápadu tlieska, my sme sa venovali jeho ekonomickým dopadom.

Ekonomické reči #19: 50 odtieňov zelenej – deň zálohovania

Diskusia o recyklácii obalov býva obyčajne zameraná na otázky, čo všetko by sa malo recyklovať. My sme sa bavili o tom, aké sú náklady recyklácie a prečo recyklácia plastových fliaš bola hlavne politickým rozhodnutím, pri ktorom ekonomické aspekty išli tak trochu bokom. Aj recyklovať treba s rozumom.

Diskutovali Martin Vlachynský z INESS a Radovan Kazda, šéfredaktor denníka Odpady-portal.sk, ktorý vysvetlil, prečo nápad so zálohovaním fliaš nemusí byť taký revolučný a priaznivý pre životné prostredie, ako sa na prvý pohľad javí. Radovan Kazda účastníkom názorne ukázal, akú malú časť celkových odpadov tvoria platové fľaše, a aké budú celkové náklady spojené s recykláciou.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards