Ekonomický výber: Parlament môže dnes vláde zobrať peniaze na sociálne balíčky a dať ich priemyslu

Portál Aktuality.sk uverejnil hodnotenie analytika Radovana Ďuranu k novele zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. 

Ekonomický výber: Parlament môže dnes vláde zobrať peniaze na sociálne balíčky a dať ich priemyslu

Ako povedal, tento návrh považuje za konzervatívny, keďže zvyšuje objem prostriedkov, ktorými je možné kompenzovať zvýšené náklady energeticky náročných podnikov, na úroveň, ktorú umožňuje európska legislatíva. Pokiaľ by prešiel, tak by sa naše kompenzácie dostali na úroveň Nemecka.

Radovan Ďurana, INESS: 

"Celá problematika je nešťastne komunikovaná. Nezdôrazňuje sa, že kompenzácie sa nevyplácajú za vypúšťanie emisií priamo fabrikami, ale za cenu uhlíka, ktorú tieto fabriky musia platiť za spotrebovanú elektrinu. Slovalco tieto náklady uhlíka – povolenky muselo v cene elektriny platiť i napriek tomu, že samo spotrebovávalo elektrinu vyrobenú najmä jadrovými a vodnými elektrárňami. Preto sú kompenzácie nevyhnutnou súčasťou systému obchodovania s povolenkami, v ktorom neexistuje uhlíkové clo. Ak by kompenzácie neboli, firmy náročné na spotrebu elektriny by postupne opúšťali Európu. Navyše do krajín, kde je vyrobená elektrina podstatne uhlíkovo náročnejšia ako u nás. Doteraz vláda k týmto zdrojom pristupovala tak, že ich kumulovala na účte a kryla ním sociálne balíčky. Ak bude štvrtina použitá na kompenzácie, tak ročne aj tak ostane viac ako 250 mil. eur na projekty, ktoré by mali znížiť emisie, alebo na adaptačné opatrenia. Alternatívne by mohlo byť adekvátne znížené daňové zaťaženie občanov, keďže v konečnom dôsledku sú to najmä oni, ktorí v spotrebných cenách povolenky zaplatia." 

Celý článok zo dňa 19.1.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards