Ekonómovia: Zmeny by mali byť aj v 1. pilieri (RTVS)

Radovan Ďurana vysvetluje deficit v dôchodkovom systéme pre RTVS. 21.1.2018 

Ekonómovia: Zmeny by mali byť aj v 1. pilieri (RTVS)

Ľubomír Bajaník, moderátor: "Od februára začnú platiť zmeny vo vyplácaní súkromných dôchodkov z druhého piliera. Ekonómovia sa zhodujú, že ďalšie zmeny by mali nastať aj v prvom pilieri, inak sa dôchodkový systém stane neudržateľným. Ministerstvo práce teraz zmeny v prvom pilieri nechystá, odvoláva sa na analýzy. Podľa nich budú výdavky štátu na dôchodky ešte roky klesať."

Rita Fleischmanová, redaktorka: "Ekonómovia sa zhodujú, že štát dlhodobo neudrží súčasný štedrý dôchodkový systém. Dôchodca teraz dostane penziu, ktorá predstavuje približne štyridsaťpäť percent jeho hrubej mzdy. Už o tridsať rokov to zrejme bude môcť byť len tridsať percent."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Prijaté reformy v uplynulom období, ako posunutie veku odchodu do dôchodku, alebo aj valorizácia, tak oni nezabezpečili to, že by ten dôchodkový systém bol vyrovnaný. On stále je s nejakým deficitom. A my potrebujeme odvážnych politikov, ktorí občanom povedia, že aj tie dnešné dôchodky, ktoré sa mnohým zdajú nízke, sú luxusné."

Ján Šebo, odborník na dôchodkový systém, UMB Banská Bystrica: "No, upratovanie v prvom pilieri je absolútne nevyhnutné. Potrebujeme sami sebe priznať, koľko naozaj tie dôchodky nás stoja. A druhá tá rovina je pripraviť sa na túto zmenu už dnes."

Rita Fleischmanová: "Ekonómovia preto prichádzajú s návrhmi, ktoré by mali pomôcť sporiteľom nasporiť si viac na dôchodok v druhom pilieri, ale aj Sociálnej poisťovni získať viac zdrojov. Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela si myslí, že mladý človek, ktorý vstúpi do druhého piliera, by mal na začiatku kariéry, keď má nižšiu mzdu, posielať do druhého piliera väčšiu časť dôchodkových odvodov."

Ján Šebo: "Ako on v kariére pokračuje ďalej a blíži sa k dôchodkovému veku, tak naopak väčšiu časť tých zaplatených, zaplateného poistného bude platiť práve Sociálnej poisťovni, ale už z omnoho vyššej mzdy, pretože jeho kariéra mu umožní vlastne zarábať viacej."

Rita Fleischmanová: "Ministerstvo práce však zatiaľ o podobných zmenách v dôchodkovom systéme neuvažuje. Argumentuje analýzou Inštitútu finančnej politiky, podľa ktorej výdavky na dôchodky v pomere k HDP budú vďaka opatreniam, ktoré štát urobil v prvom pilieri, ale aj vysokému počtu zamestnaných ľudí, najbližších dvadsať rokov klesať."

Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR (Smer-SD): "Ak pred, v roku 2012 bol dopad na štátny rozpočet jedna celá sedem miliardy, z čoho sa vykrýval schodok Sociálnej poisťovne, v tomto kalendárnom roku sa očakáva stodvanásť alebo stosedemnásť. A dôležité je to, že v roku 2020 vyrovnaný rozpočet. O tom sa historicky na Slovensku počas celej novodobej histórie nikomu doslova ani nesnívalo."

Rita Fleischmanová: "K vyrovnanému rozpočtu Sociálnej poisťovne by malo prispieť aj to, že za posledných päť rokov pracuje a platí dôchodkové odvody o dvestopäťdesiattisíc ľudí viac."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards