Gabčíkovské Rázsochy

Nemocnica Rázsochy sa za 35 rokov svojej neexistencie stala už legendou. Na druhom mieste za ňou je diaľnica do Košíc, po ktorej úspešne nejazdíme už 13 rokov. No a na tretie miesto v hitparáde investičnej neschopnosti štátu zaraďujem vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Gabčíkovské Rázsochy

Táto elektráreň bola pôvodne súčasťou majetku Slovenských elektrární. No pred privatizáciou SE sa z neho vyčlenila a stala sa majetkom štátneho podniku Vodohospodárska výstavba. Enel, ako nový majiteľ SE, však získal elektráreň do 30-ročného prenájmu. Bol zodpovedný za jej prevádzku a štátu za to odvádzal 65 % výnosov.

V roku 2014 však Ficova vláda zmluvu vypovedala a po súdnych ťahaniciach v roku 2015 prevzala  nad elektrárňou kontrolu. Dôvodom bolo údajné odkladanie generálnej opravy turbín. Štát musel zasiahnuť, pretože bez opravy vraj hrozili na majetku štátu veľké škody. Tomu prikyvovali aj ľusia z Vodohospodárskej výstavby, ktorí vraj našli elektráreň „v horšom stave, než čakali.“ Oficiálne stanovisko znelo „Technický audit potvrdil, že je nevyhnutná generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo.” Hovorili však až o druhom audite, objednanom štátom. Prvý audit svetových expertov na vodné diela, nórskych  Det Norske Veritas, pritom naopak potvrdil dobrý stav elektrárne. Nedalo sa nevšimnúť, že audit pre štát spravila spoločnosť JHS, v kuloároch prezývaná Jozef Holjenčík Systems. Pamätníci pamätajú...

Nechýbali silné reči. „Niekedy musíte mať aj gule na to, aby ste robili niektoré rozhodnutia. Druhá vláda Roberta Fica na to gule mala. Chcem vyzvať trasorítky, ktoré sa pohybujú v slovenskej opozícii, že je možno čas sa ospravedlniť,“ zneli írečité slová vtedajšie ministra hospodárstva Žigu (mimochodom, dodnes visia na stránkach MH SR).

Urýchlime to. Rok 2016 – oprava nezačala. Rok 2017 – oprava nemá termín. Rok 2018 – dodávateľa nevybrali. Áno, pochopili ste správne. Ubehlo 8 rokov, 6 vlád, tendre sa začali a zase zrušili. Je rok 2023 a oprava turbín je stále v nedohľadne. Názor o nevyhnutnosti generálnej opravy si teda utvorte sami.

Toto kvázi-znárodnenie nielen poškodilo imidž Slovenska v očiach investorov. Znamenalo aj dlhodobo nižšie výnosy pre štát, keďže na rozdiel od SE súčasný prevádzkovateľ nemá komplexné výrobné portfólio (kombinácie bázickej a špičkovej elektriny) a vyrobenú elektrinu musí predávať lacnejšie. Je však najmä ukážkou neschopnosti štátu ako vlastníka investovať a zvyšovať hodnotu spravovaného majetku.

A teraz si predstavte, že nebyť privatizácie, takto by vyzerala celá slovenská energetika.

HN, 23.7.2023

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards