Hodnotenie volebných programov - školstvo

INESS pred parlamentnými voľbami zhodnotil volebné programy strán, ktoré sa umiestňujú v predvolebných prieskumoch na zvoliteľných priečkach. V našej analýze sme sledovali päť oblastí  – školstvo, daňová politika, poľnohospodárstvo, podnikateľské prostredie/trh práce a zdravotníctvo.
 

Hodnotenie volebných programov - školstvo

Hodnotili sme na škále od 0 do 10 bodov, kde vyššie číslo znamená kvalitnejší program. Hodnotenie vyžaduje istú mieru zjednodušenia, nadhľadu a vlastnej predstavy o správnom smerovaní inštitucionálneho nastavenia. Aj preto je našim cieľom najmä obrátiť pozornosť čitateľov - voličov nie až tak na známky, ale skôr na konkrétne body v jednotlivých programoch strán, na základe ktorých sa môžu rozhodovať. Tým skôr, že niektoré strany (vrátane tej najväčšej) na program prakticky rezignovali a ponúkli len niekoľko ľúbivých populistických fráz.

Vzhľadom na to, že hodnotíme až päť oblastí, rozhodli sme zverejňovať naše výsledky postupne. Dnes ako prvé zverejňujeme výsledky hodnotenia v oblasti školstva, ktoré nájdete na tomto linku.

Zajtra ich budú nasledovať výsledky v oblasti daňovej politiky. V stredu to bude hodnotenie poľnohospodárstva, vo štvrtok podnikateľského prostredia a piatok súhrnné hodnotenie. Hodnotili sme aj zdravotníctvo, ale tú sa nám podarilo spojiť s ďalšími tromi inštitútmi (Inštitút zdravotnej politiky na MZ SR, INEKO a HPI) a preto výsledky za zdravotníctvo zverejníme až v polovici februára.

V našom hodnotení programov v oblasti školstva sa ako prvá umiestnila strana SaS, ktorá predstavila množstvo konkrétnych, pozitívne hodnotených návrhov. Na druhej strane jej chýbala odvážnejšia reforma, ktorá by vniesla nový vietor do školstva. SaS preto dostala 8/10. Ďalej v hodnotení nasledujú tri strany so ziskom 6/10 - Za ľudí, PS/SPOLU a SME Rodina, ktoré predstavili rozsiahlejšie programy, v ktorých však chýbal ťah na bránku a konkrétnejšia predstava o potrebných zmenách. Za týmito stranami sa umiestnila strana Maďarskej koalície s 5/10. Už menej priestoru venovala školstvu strana KDH s bodovým ohodnotením 4/10, nasledovaná stranou MOST – HÍD, ktorá dostala 3/10. Najslabší program predstavila strana SNS s bodmi 2/10. Strany SMER-SD a Kotleba-ĽSNS nemajú program vôbec a preto dostali hodnotenie 0/10.

Podrobné hodnotenie volebných programov v oblasti školstva nájdete na stránke INESS, kde sa postupne objavia aj ďalšie oblasti.

Kontakt pre médiá za oblasť školstva: Róbert Chovanculiak, robert.chovanculiak@iness.sk

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards