Hotovosť je ochranou našej slobody

Juraj Karpiš sa pre Týždeň vyjadril k hotovostným platbám. 13. 02. 2020.

Hotovosť je ochranou našej slobody

Spoluzakladateľ think-thanku INESS Juraj Karpiš považuje platbu hotovosťou za jeden z dôležitých pilierov osobnej finančnej slobody. „Proti jej ústavnej ochrane by som preto nenamietal,“ tvrdí Karpiš. Jedným z kľúčových dôvodov, prečo zakotviť platbu v hotovosti, je podľa neho zachovanie anonymity v platobnom styku. Karpiš dodáva, že možnosť platiť hotovosťou je ekvivalentom listového tajomstva v písanej komunikácii. Ani ten, kto nemá čo skrývať, neposiela listy otvorené.

Tí, ktorí vopred prehlásia návrh SNS za populistický a zbytočný luxus, by si mali podľa Karpiša „predstaviť, že vo voľbách vyhrá to najhoršie, čo tu máme. Ak zrušíme hotovostné platby, môžeme sa stať zajatcami ich moci“.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards