Nová daň, ktorú už dávno máme
Európska komisia minulý rok v júli predložila návrh smernice, ktorej cieľom je reformovať zdaňovanie energetických výrobkov a elektriny. Tento návrh je súčasťou snahy Európskej únie (EÚ) o zníženie emisií a znečistenia ovzdušia.
Prieskum polohrubej mzdy: Až dve tretiny Slovákov nevedia, aká je ich skutočná odmena za prácu
V období od 26.3. 2021 do 31.3. 2021 realizovala podľa zadania INESS agentúra MNFORCE reprezentatívny prieskum. Jeho cieľom bolo zistiť, ako Slováci rozumejú vlastnej výplatnej páske a tomu, akou sumou prispievajú na služby štátu zo svojej mzdy.
Zisk, konkurencia a nárok pacienta
V súťaži o najnesmrteľnejšiu ekonomickú tému slovenskej politiky by téma obmedzovania neštátnych zdravotných poisťovní obsadila popredné priečky. Nič na tom nemenia ani zmeny vlády, a tak v lete 2021 máme na stole opäť zásadný návrh na obmedzenie zisku zdravotných poisťovní.
Živnostník vs zamestnanec
V roku 2021 sa opäť rozhorela debata na tému daňového zaťaženia živnostníkov. Publikácia INESS na tému: Živnostník vs zamestnanec rozoberá ekonomické rozdiely medzi činnosťou zamestnanca a živnostníka.
INT 3/2020 - Koľko stojí ľudský život?
Publikácia obsahuje prierezový pohľad na to, ako ekonómia ráta hodnotu ľudského života a ako sa tieto výpočty aplikujú na ekonomické náklady pandémie COVID19 v niektorých štátoch.
INT 4/2018: Dve tváre a jedna facka trhu práce
Ministerstvo práce zvoláva pravidelne tlačovky, aby sa pochválilo klesajúcou nezamestnanosťou. Tá skutočne klesla na rekordné minimá. Je to však zásluha vlády?
INT 3/2017: Prečo zachovať hotovosť
Vo svete prebiehajú "preteky" o to, ktorej národnej ekonomike sa podarí ako prvej stať sa bezhotovostnou. Že to nemusí byť vôbec dobrý nápad, a že hotovosť má v ekonomike významnú funkciu, píšeme treťom tohtoročnom čísle INESS na tému (INT) s názvom Prečo zachovať hotovosť.
INT 2/2017: Zázračné úpravy nezamestnanosti
V INESS na tému Zázračné úpravy nezamestnanosti analyzujeme vývoj nezamestnanosti medzi rokmi 2012 - 2016. Za toto obdobie klesla nezamestnanosť zo 14 % na 9,6 %.
INT 1/2017: Investičné stimuly
V prvom tohtoročnom čísle INESS na tému (INT) analyzujeme investičné stimuly udelené v rokoch 2002 - 2016.
INT 5/2016: Skutočná pomoc regiónom
Ekonómovia a analytici nedokážu vyberať ciele za politikov. Ekonómovia však môžu pomôcť politikom zvoliť vhodné prostriedky na naplnenie ich cieľov.