Je správne, aby bola dofinancovaná len VšZP?

Martin Vlachynský sa pre Trend vyjadril k dofinancovaniu VšZP. 15. 10. 2020.

Je správne, aby bola dofinancovaná len VšZP?

Nemáme ukazovatele kvality. Ale presuny poistencov hovoria jasne

Diskusia o zvýšení kapitálu VšZP sa úctyhodne rozkošatila všetkými smermi. Najviac ma zaujal moment, keď sa začalo hovoriť o jej efektívnosti. Zdá sa totiž, že ani premiér, ani minister zdravotníctva nerozumejú (alebo nechcú rozumieť), čo je hlavnou úlohou zdravotnej poisťovne v slovenskom systéme. Ako argument zaznelo, že VšZP dáva viac na jedného poistenca, dáva viac na lieky alebo že nedostáva rovnaký podiel platieb, aký by jej prislúchal podľa podielu na nakúpenej zdravotnej starostlivosti. Ale veď to je predsa definícia neefektívnosti! Úlohou zdravotnej poisťovne nie je platiť čo najviac, každému poskytovateľovi, koľko si povie a za čo si povie.

Jej úloha je nakupovať zdravotnú starostlivosť čo najvýhodnejšie a tak v slovenskom zdravotníctve udržiavať rovnováhu medzi príjmami a výdavkami. Zdravotná poisťovňa má nakupovať toľko zdravotnej starostlivosti, aby bol splnený zákon (minimálna sieť, kategorizované lieky) a zároveň jej poistenec neutiekol ku konkurencii. Musí za to zaplatiť takú sumu, aby ju poskytovatelia neodmietli, ale aby ani nezbankrotovala. Najefektívnejšia poisťovňa je tá, ktorá má spokojných poistencov, dostatok poskytovateľov a najzdravšie financie.

Ktorá poisťovňa to teda je? Presne nevieme, lebo nemáme definovaný nárok, nemáme oficiálne čakacie lehoty, nemáme žiadne oficiálne ukazovatele kvality. Ale máme silný ukazovateľ – presuny poistencov. A tie hovoria dosť jasne. Poistencovi je jedno, koľko ktorá poisťovňa míňa v prepočte na poistenca, pretože to môžu byť peniaze masérovi či tetke, ktoré ho nijako neovplyvnia. Som plne za to, aby bol čo najpresnejšie definovaný nárok, aby boli zverejňované spoločné ukazovatele kvality alebo čakacie lehoty. Lenže nie je náhoda, že nič také na oficiálnych miestach za 15 rokov nevzniklo. Namiesto otázky jednej štátnej poisťovne by potom možno viac rezonovala otázka, načo vlastne štátna poisťovňa existuje.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards