K minimálnej mzde chcú dorovnať aj úľavy

Róbert Chovanculiak sa pre Finweb vyjadril k minimálnej mzde. 11. 05. 2020.

K minimálnej mzde chcú dorovnať aj úľavy

Ďalším problémom je odvodová odpočítateľná položka. Vďaka nej platia zamestnanci aj zamestnávatelia nižšie zdravotné odvody. Avšak nárok na takúto úľavu má zamestnanec, ktorého mzda nepresiahne 570 eur. Keďže je tento rok minimálka vyššia ako táto suma, bonus pre nízkopríjmových pracovníkov stratil zmysel. „Dnešný mechanizmus spôsobil, že sa prakticky neuplatňuje,“ potvrdila hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová. Jej opätovné sfunkčnenie a zvýšenie by mohlo uľaviť pracovníkom aj firmám. „Odvodové náklady na mzdu človeka s minimálnou mzdou by mohli klesnúť o 200 eur a tieto peniaze by si zamestnanec a zamestnávateľ mohli rozdeliť,“ opísal ich preferované riešenie Robert Chovanculiak z inštitútu INESS.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards