Kažimír dosiahol druhý najnižší schodok (HN)

HN uviedol názor Radovana Ďuranu na rozpočet. 4.1.2018 

Kažimír dosiahol druhý najnižší schodok (HN)

 

Bratislava – Vyrovnané financie v roku 2011, potom v roku 2018 a nakoniec v roku 2020. O pokorenie negatívneho schodku rozpočtu sa slovenskí ministri financií pokúšali už viackrát, zatiaľ sa to však nepodarilo. Odborníci vidia hlavný problém v nedostatku politickej vôle, toto úsilie však môže Slovensko zachrániť v časoch krízy.

Predsa len menej

Minulý rok mal schodok dosiahnuť hranicu 1,29 percenta HDP, koncom roka však toto číslo upravili na 1,63 percenta. Na včerajšej tlačovej konferencii Peter Kažimír oznámil, že nové odhady ukazujú, že deficit bude predsa len nižší. Konkrétne v decembri dosiahol výšku 1,2 miliardy eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na minulý rok o takmer 800 miliónov menej. "Za posledných deväť rokov ide o druhý najnižší schodok štátneho rozpočtu," uviedol tlačový odbor rezortu. Dlhodobé plnenie plánov sa však ministerstvu nedarí. V porovnaní so schváleným rozpočtom na roky 2017 až 2019 sa ciele v oblasti schodku zhoršili v aktuálnom zákone o 0,39 a 0,26 percenta HDP. Ak berieme do úvahy rozpočet na roky 2016 až 2018, čísla sú ešte horšie. Ciele musia každoročne prehodnotiť a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu sa tak vzďaľuje. Tento postup nám vytkla už aj Európska komisia a každoročne na problém upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Za nedodržiavaním cieľov však nie sú neočakávané vplyvy, ktoré by vláda nemohla ovplyvniť. Naopak, tieto vplyvy mali práve opačný účinok a ako upozornil predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko, "v rokoch 2014 až 2016 neočakávané vplyvy zlepšovali deficit rozpočtu v priemere o jedno percento HDP." Za nedodržaním vidí dodatočné opatrenia vlády, ktoré zväčšili výdavky. Pri pohľade na doterajšie plnenie cieľov je preto ťažko uveriť tomu, že v roku 2020 vláda dosiahne vyrovnaný rozpočet tak, ako plánuje. "Neočakávam, že sa to podarí. Na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu chýba reálny tlak," uviedol analytik INESS Radovan Ďurana. Dodal, že "slovenská vláda považuje body, ktoré môže získať u voličov za vyrovnaný rozpočet, za menejcenné ako body, ktoré môže získať utrácaním verejných zdrojov." Dokazuje to podľa neho snaha vlády zmeniť zákon o dlhovej brzde, ktorá bráni prekročiť dlh nad určitú hranicu.

Chýba politická vôľa

Makroekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík upozornil, že vyrovnané financie nie sú "mantrou, ktorú musíme na sto percent spĺňať". No zároveň upozornil, že aktuálna ekonomická situácia tento stav dovoľuje dosiahnuť a "z pohľadu budúceho vývoja je dobré mať v takýchto rokoch čo najvyváženejšie financie." Chýba však politická vôľa. Hospodársky rast zažívame už niekoľko rokov, no rozpočtové ciele neboli dosiahnuté. "Prečo by to vláda urobila v nasledujúcich rokoch, keď to nebola schopná alebo ochotná urobiť doteraz?" skonštatoval. Problémom je aj to, že pri zákone o rozpočte, ktorý sa schvaľuje na tri roky, je záväzný iba ten prvý rok. Podľa Ďuranu je to tak vlastne "zbytočné plytvanie papierom aj verejnými zdrojmi," zároveň však považuje strednodobé plánovanie za nevyhnutné. Je totiž nástrojom na kontrolu rastu verejných výdavkov. Nedodržiavanie limitov nie je vlastné iba Slovensku. V Európskej únii je viacero štátov, medzi nimi aj Francúzsko, ktoré dlhodobo neplnia limity verejného dlhu diktované Európskou úniou.

HN, Kristína Votrubová 4.1.2018 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards