Keď sa ekonóm sekne

„Je ťažké robiť predpovede – obzvlášť o budúcnosti“. Obzvlášť ak predikujeme vývoj komplexného systému, ako je klíma, pandémia – alebo ekonomika.  

Keď sa ekonóm sekne

Preto sa vyhýbam novinárskym žiadostiam o predikcie ako čert Šaštínu a odpovedám „keby viem, zbohatnem!“ Správny odhad budúcnosti so sebou nesie hodnotu. Viac sledujem odhady tých, ktorí na svoje predpovede vsádzajú vlastné peniaze. Sú nútení svoje odhady prehodnocovať, pretože by po čase prišli o všetko.

Existuje však aj povolanie proroka vo mzde – napríklad ekonóm. Predpovede sa robia podľa pracovnej zmluvy a na kilá, nie na presnosť. K tejto činnosti si ekonómia vybudovala matematický aparát, ktorý obalil celú vedu ako tukový vankúš. Každý matematický model je však len to, čo má v mene – model, nie realita.

Vezmime si tému dneška – infláciu. V marci 2021 robila väčšina centrálnych bánk svoje prvé kvartálne predikcie. Americký Fed vtedy videl infláciu pre rok 2021 na úrovni 2,4 % s poklesom na 2 % v roku 2022. ECB odhadla, že inflácia bude volatilná, ale cenové tlaky „ostávajú oslabené“. V roku 2021 mala byť na úrovni 1,5 % a v roku 2022 len 1,2 %. A čo v marci 2021 tvrdila NBS?  „V najbližších mesiacoch predpokladáme prechodné spomalenie inflácie.” Znamenalo to infláciu na úrovni 1,5 % a „v ďalších rokoch by sa inflácia mala zrýchliť k 2 %.”

Neuplynulo ani 10 mesiacov a diskusia je niekde inde. ECB vytrvalo tvrdí, že sa jedná o prechodné zakopnutie a inflácia čoskoro zoslabí. Fed je opatrnejší a priznáva, že je tu dlhodobejši problém. Česká národná banka naproti tomu hodila na brzdu vrece cementu a aj tak hovorí o hrozbe dvojcifernej inflácie v úvode nového roka.

Ak sa sekne bankový alebo (ak sa dá zlákať) neziskový ekonóm, utŕži hanbu a možno naštve zopár klientov. Ak sa pomýli centrálna banka, problém máme všetci. Čo robiť? Nahradiť matematiku kolesom šťastia? Hlasovať o monetárnej politike v parlamente?

Mojím najlepším riešením je decentralizácia rozhodovania v podobe konkurencie štátnych aj súkromných menových politík. Ale to je nateraz ópiový sen. Preto budem aspoň dúfať, že ekonómovia s mocou nebudú otrokmi svojich matematických vzorcov, ale pri rozhodovaní sa občas pozrú aj von oknom. Ak 13 rokov kŕmim finančný systém novými peniazmi, ak sa národné štáty odtrhli z reťaze a na dlh kupujú voličom čoraz absurdnejšie darčeky a ak sa toto všetko za posledné dva roky dramaticky zrýchlilo, niekde musí nastať problém. A vyššia dlhodobá inflácia je dosť pravdepodobný názov toho problému.

Tak, teraz som vlastne spravil predikciu. Dúfam za nás všetkých, že ma s ňou o pár rokov vysmejete.

HN, 17.1.2022

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards