Kto chce pracovať štyri dni, verí v Santa Clausa

Hospodárske noviny uverejnili komentár analytika Róberta Chovanculiaka. 29.9.2021

Kto chce pracovať štyri dni, verí v Santa Clausa

Róbert Chovanculiak, INESS:

"Štvordňový pracovný týždeň tak môže fungovať len vtedy, ak nám ho zaplatí nejaký Mikuláš alebo Santa Claus. Na Slovensku minulý rok vyskúšali demoverziu štátom plateného voľna. Mohli ste o ňom počuť pod názvom kurzarbeit. Minulý rok priemerne poklesol počet odpracovaných hodín o približne desať percent. A štát značnú časť tohto výpadku zafinancoval. Stálo to takmer dve miliardy eur. Na štvordňový pracovný týždeň by sme potrebovali minimálne dvakrát toľko zdrojov. A to každý rok. To si štát na Slovensku (čítaj daňoví poplatníci) nemôže dovoliť. Nemôže si to dovoliť žiadny štát na svete. Štvordňový pracovný týždeň financovaný štátom je rozprávka pre tých, ktorí veria v Santa Clausa."

Celý komentár si môžete prečítať tu

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards