Kto na jeseň nebude hodovať

Martin Vlachynský napísal komentár pre Hospodárske noviny o podnikateľskom prostredí. 07. 10. 2019.

Kto na jeseň nebude hodovať

Jeseň stojí život tisíce kačíc. Tento rok bola zarezaná jedna obzvlášť veľká – maloobchodná sieť Kačka. Na verejnosti táto udalosť zatiaľ príliš nezarezonovala, no zaujímavá je prinajmenšom z troch pohľadov. Po prvé, demonštruje, aký subjektívny je pohľad politikov na problémy. Napríklad v Hornonitrianskych baniach má prísť do roku 2023 o prácu 1 500 ľudí. Po viac ako miliarde eur vo vyplatených dotáciách, desiatkach výjazdových aj lokálnych zasadaní vlády, samospráv a azda aj pápežskej stolice sa po rokoch dospelo k akčnému plánu. Ten dala vypracovať EK svetovej poradenskej spoločnosti PwC a už teraz na jeho základe tečú milióny eur na „zľahčenie transformácie“. U. S. Steel ohlásila znižovanie o 2 500 pracovných miest do roku 2021, ideálne dôchodcov a s kráľovským odstupným v hodnote nového rumunského automobilu. Naplnila tým noviny na niekoľko dní a košický VÚC primala až k nápadu železiarne odkúpiť. Z Kačky vyletelo 1 800 predavačiek z večera do rána. Nielen bez odstupného, ale aj bez výplat. Zatiaľ k tomu žiaden politik nemal tlačovku. Stovky roztrúsených obchodíkov nemajú politický výtlak veľkej fabriky, takže smola. Mnohé z týchto (prevažne) žien pritom pracovali v malých obciach v chudobnejších regiónoch. Tým sa dostávame k druhému pohľadu. Automobilky, huty, veľké fabriky si dokážu vydupať pozornosť politikov a obrúsiť hrany problémových zákonov. Naopak, z maloobchodu spravilo najmä ministerstvo pôdohospodárstva obetného baránka na zakrytie všetkých svojich neúspechov. Drakonické pokuty od hygieny či zákon o neprimeraných podmienkach si vyžadujú svoju daň, ktorá obzvlášť ťažko dopadá na menších. A to sa ešte podarilo z bránkovej čiary vykopnúť odvod reťazcov (pod jeho pôvodnú verziu by spadala aj Kačka). Iné menšie maloobchodné siete žijú, Kačka padla. Áno, fatálnou chybou bola zle odhadnutá expanzia a rebranding stratovej siete novým investorom. No vedenie otvorene hovorí, že za ich pád môže aj rapídne zvýšenie minimálnej mzdy a príplatkov. Niektorí na to zareagovali, že keď investori nevedia zaplatiť, tak nech radšej nepodnikajú. Veď iní toľko vyplácať vedia. To je tretí pohľad. No áno, aj takto sa k tomu dá postaviť. Nevieš platiť, koľko ti rozkážeme, tak nepodnikaj! Lenže ak bude rast minimálnej mzdy (a na ňu naviazaných príplatkov) pokračovať, prihodia sa k tomu športové poukazy či rekreačné poukazy pre malé firmy, tak tých, čo „nevedia podnikať“, bude čoraz viac. A tí, čo „vedia podnikať“, budú dopytovať len programátorov, SAP konzultantov či kardiochirurgov, nie predavačky.

Stovky roztrúsených obchodíkov nemajú politický výtlak veľkej fabriky, takže smola.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards