Market Finesse 1/2023

Vitajte pri prvom tohtoročnom čísle Market Finesse! Sám nemôžem uveriť skutočnosti, že sa vám z tohto miesta prihováram (takmer) každý mesiac už osemnásty rok.

Market Finesse 1/2023

Tento týždeň som sa zúčastnil na odovzdávaní Cien Nadácie Tatra banky za umenie 2022 v Slovenskej národnej galérii. Jednou z laureátok cien – v kategórii film – bola Joanna Kozuch, režisérka animovaného dokumentu „Bolo raz jedno more…“ Film je o stratenej generácii na Aralskom jazere, ktoré sa vplyvom zlého a naivného politického rozhodnutia sovietskej vlády zmenilo zo štvrtého najväčšieho jazera na svete na súš a cintorín lodí. Pri preberaní ceny parafrázovala s odkazom na politiku citát: neexistuje hlúposť, ktorú by človek nedokázal nevymyslieť. Pred začiatkom podujatia som v rade na šatňu preberal s jedným z najznámejších slovenských sociológov súčasnú politickú situáciu, a prišli sme k takmer identickému záveru – s malou obmenou – slovo človek sme ešte pred samotným odovzdávaním cien nahradili slovom politik.

Niekedy je politika nevyhnutným nástrojom riešenia spoločenských problémov. Ale stále je potrebné mať na pamäti, že politika je zlým nástrojom. Nevyhnutnou sa stáva len vtedy, keď je tým najmenej zlým riešením, dočítate sa v článku s názvom Politika nie je dobrý nástroj, ako riešiť problémy.

S blížiacimi sa predčasnými voľbami pozorujeme vznik nových politických strán a projektov. Predvolebná kampaň sa rozbieha a bude zaujímavé sledovať, či sa po posledných voľbách nájde strana, ktorá bude ochotná presvedčiť voličov o nevyhnutnom: konsolidácii a prioritizácii verejných financií na výdavkovej strane (práve tá sa úplne odtrhla od reality a podiel verejných výdavkov na HDP vzrástol za poslednú dekádu o pätinu), rušení cenových stropov (pripomeňme si, že práve ceny sú kľúčovou informáciou v ekonomike, ktorá podnikateľom hovorí, kedy, kde a do čoho investovať), deregulácii a vpustení súkromných iniciatív do historicky skostnatených a pritom kľúčových sektorov ako je zdravotníctvo či vzdelávanie. V Market Finesse sa už toho veľa popísalo aj o potrebe dôslednej fiškálnej decentralizácie ako prostriedku k zavedeniu konkurencie tam, kde od Nežnej revolúcie pretrváva silný diktát a monopol štátu.

V týchto dňoch prebiehajú krajské kolá našej Ekonomickej olympiády. Viac ako 600 postupujúcich stredoškolákov spomedzi 10 120 súťažiacich v školskom kole si pomeruje svoje ekonomické vedomosti vo všetkých ôsmich krajských mestách na našich partnerských univerzitách. Držte im palce!

INESS tento rok po prvýkrát organizuje Ekonomickú olympiádu pre základné školy. Veríme, že poznanie ekonomických zákonitostí (nielen finančnej gramotnosti) je mimoriadne dôležité už pre žiakov vyšších ročníkov ZŠ.

Už dnes vieme, že vašu obľúbenú každoročnú medzinárodnú konferenciu Free Market Road Show INESS v Bratislave zorganizuje 26. apríla od 16:30. Včas vás budeme informovať o mieste konania aj zostave rečníkov.

Nezabudnite si vypočuť/pozrieť naše podcasty #navrsku, #INESSnaDNES či #INESSdoUCHA, od decembrového Market Finesse sa ich nazbieralo až osem.

Prajem vám všetkým inšpiratívne čítanie a úspešný rok 2023,

Richard Ďurana

Market Finesse 1/2023 si môžete ako PDF prečítať či stiahnuť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards