Menej chudoby, alebo viac nerovnosti?

Západný svet sa zišiel, aby si poplakal nad novou štúdiou organizácie Oxfam. Podľa ich výpočtov vlastní 26 miliardárov toľko, čo chudobnejšia polovica obyvateľov Zeme.

Menej chudoby, alebo viac nerovnosti?

Ekonómka Deirdre McCloskey kedysi vo svojom komentári ku knihe Pikettyho o nerovnosti napísala: „V 16 rokoch si mladý človek po prvý krát všimne existenciu chudoby. Bohužiaľ, v tom veku ešte nemá intelektuálnu výbavu na to, aby pochopil príčiny jej vzniku.“ Veru, ja sám som vtedy čítal Che Guevarov „Bolívijsky denník“. Svetonázor je ako futbalový klub – je to emocionálna záležitosť a veľmi ťažko sa mení za druhý.

Oxfam používa podivnú metodiku, ktorá odčíta dlh človeka od jeho čistých aktív. Potom im vychádza, že IT študent na Harvarde s dlhom na školnom je chudobnejší, ako africká sirota. Študent na Harvarde je v skutočnosti bohatší – v porovnaní s negramotnou sirotou vlastní totiž obrovský vedomostný kapitál a zároveň má prístup k neporovnateľne väčšiemu spoločenskému kapitálu (inštitúcie poskytujúce vzdelanie, bezpečnosť, či spravodlivosť), z ktorého môže čerpať. Toto je ale kapitál, ktorý treba zo štatistik náročne dolovať. A kazí výsledky, ktoré potom predávajú noviny a knihy.

Ďalší faktor, ktorý tieto štúdie vynechávajú, je kreatívna deštrukcia. Kapitál totiž podlieha skaze rýchlejšie ako burčiak. Pamätáte si, že pred dvoma rokmi tých miliardárov podľa Oxfamu nebolo až 26, ale len 8? Dokonca aj podľa ich vlastnej metodiky sa majetok miliardárov rozriedil a spodná polovica ľudstva si polepšila. Inovácie miliardárov vynášajú hore a potom zase zrážajú dole. Napríklad akcie Apple stratili za posledné 3 mesiace 30% svojej hodnoty.

Pokles absolútnej chudoby v posledných dekádach prekvapil aj tých najväčších optimistov. Dnes stretnete čínsku strednú triedu, ako si fotí Michalskú bránu. Ich rodičia pritom ešte okusovali kôru zo stromov počas Veľkého hladomoru. Elektrifikácia, dostupnosť pitnej vody, liekov, kvalita stravy – jeden ukazovateľ za druhým ukazujú obrovský pokrok ľudstva za posledných 30 rokov. Musíme ale priznať fakt, že nerovnosť existuje. Prečo nás to ale tak irituje? Čo chýba tomu 16-ročnému človeku k pochopeniu nerovnosti? Chýba poznanie, že nerovnosť nevzniká tým, že niekto viac ujedá z jedného koláča. Nerovnosť vzniká tým, že niekto tých koláčov napečie viac ako druhý.

Niekto napečie viac, pretože mu pomáhajú politické kontakty, udelenie monopolu, či centrálna banka. Ale pozrite sa na zoznam tých miliardárov. Väčšina z nich napiekla počítačové programy, supermarkety, či oceľ. Ja som rád, že to robia.
Nebojujme proti nerovnosti, bojujme proti chudobe. To je úplne iný boj s inými prostriedkami. Lebo už sme raz pod vedením rôznych bradatých a fúzatých pánov proti nerovnosti bojovali a skončilo to mŕtvymi pekármi a prázdnymi taniermi.    

HN, 28.1.2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards