Mestá kvôli korone schudobneli, pomôžu im pôžičky?

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k financovaniu samospráv. 21.08.2020.

Mestá kvôli korone schudobneli, pomôžu im pôžičky?

„Obciam, ktoré by si na financovanie výpadku brali úver, pôžička, pomôže, ušetria na úrokoch," hovorí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovan Ďurana. Výhodná pre samosprávy je podľa neho aj splatnosť prípadného dlhu. Tá sa má začať až v roku 2024 a trvať ďalšie tri roky. „Výpadok príjmov sa pohybuje okolo šesť až sedem percent, odloženie splátok na neskoršie obdobie, ako aj splatnosť sa preto zdajú byť dosť dlhé obdobie na splácanie," dodáva Ďurana: Otázne však je, či bude samosprávam vyhovovať podmienka využitia peňazí. Tú ministerstvo obmedzilo na čisto nehospodárske účely, a teda nie na chod podnikov v správe obcí. Mnohé však s výpadkami bojujú práve v tejto oblasti. Aj preto podľa Ďuranu po pôžičkách siahnu skôr väčšie mestá, menšie obce vyriešia problém odsunutím výdavkov či ich znížením.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards