Mladá talentovaná ekonómka Karin Krížovská obsadila tretie miesto

Karin patrí medzi špičku slovenských ekonómiek a ekonómov za rok 2019. Svojimi znalosťami z ekonómie a financií si vybojovala tretie miesto z celkového počtu 5 300 súťažiacich Ekonomickej olympiády.

Rozhodla sa študovať v zahraničí na základe predchádzajúcej skúseností zo strednej školy. Viac o Karin sa dozviete v článku.

Mladá talentovaná ekonómka Karin Krížovská obsadila tretie miesto

Som štvrtáčka na gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne, no polovicu z týchto štyroch rokov som strávila na gymnáziu vo Viedni :). Štúdium v Rakúsku bolo pre mňa veľkou výzvou, no doteraz svoju voľbu neľutujem. Po maturite by som sa tam chcela opäť vrátiť a študovať hospodárske právo na Wirtschaftsuniversität Wien. Mojou dlhoročnou vášňou sú cudzie jazyky: okrem nemčiny a angličtiny sa učím španielčinu, francúzštinu a ruštinu.

 

Čo si musela obetovať, aby si patrila medzi špičku mladých ekonómiek? 

Čas a energiu. Ale myslím si, že to bola vynikajúca investícia.

 

Ako vidíš dnešné školstvo a kam by sa podľa teba malo uberať? Chystáš sa študovať na vysokej škole? Kde a čo by si najradšej študoval/a?   

Strom sa pozná podľa ovocia.

Tisíce slovenských študentov rozhodne neodchádzajú na univerzity našich susedov preto, aby sa zdokonalili v češtine. A netreba prízvukovať, že veľká časť z nich sa už nikdy nevráti. Slovensko dobrovoľne prichádza o svoj ľudský kapitál, ktorý už v blízkej budúcnosti mohol byť jeho hnacím motorom.

Podľa mňa by nášmu podvýživenému školstvu namiesto obedov zadarmo prospeli účinné reformy, vhodne smerované dotácie a vyššie ohodnotenie pedagógov. Nedá sa ale čakať, že sa tieto zmeny udejú švihnutím čarovného prútika. Preto som sa aj ja rozhodla odísť von a prihlásila som sa na hospodárske právo na WU Wien. 

 

Prezradíš nám tvoje plány do budúcnosti?  

Plány síce mám, ale rada si nechávam aj priestor pre improvizáciu, bez ktorej by podľa mňa bol život nudný. Snažím sa mať vždy oči otvorené a byť pripravená, aby som neprehliadla príležitosti, ktoré sa mi pripletú do cesty.

Môj momentálny plán je naďalej sa zdokonaľovať v cudzích jazykoch a vyštudovať už spomínané hospodárske právo. Ostatné budem riešiť „za pochodu”.

 

Ako hodnotíš účasť na EO? Čo ti dala táto skúsenosť? Chceš odkázať niečo budúcim súťažiacim Ekonomickej olympiády?

Svoju účasť na EO vnímam veľmi pozitívne. Úprimne povedané, bola to najlepšia olympiáda, na akej som sa za posledné roky zúčastnila. Vzbudila vo mne väčší záujem o ekonómiu a dala mi možnosť stretnúť veľa skvelých a rozhľadených ľudí. Určite odporúčam.


Viac o priebehu najväčšej ekonomickej súťaže na Slovensku si môžete prečítať na webe. V každodennom spojení nás nájdete na Instagrame. Krátky zostrih z finále Ekonomickej olympiády si môžete pozrieť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards