Mladí dostanú menšiu dotáciu na úvery (Trend)

Mladí dostanú menšiu dotáciu na úvery (Trend)

Trend publikoval 15.6.2017 článok o znížení štátnej dotácie na bývanie pre mladých, v ktorom využil nasledujúce závery:

Ako už v minulosti viackrát zhrnul Inštitút pre ekonomické a sociálne štúdie (INESS), štátnu bonifikáciu v praxi využívajú aj tak najmä mladí ľudia s príjmom vyše tisíc eur, ktorí sa nachádzajú tesne pod hranicou nároku na štátom dotovanú hypotéku. Dochádza tu k prevrátenej solidarite, lebo človek s podpriemerným príjmom, ktorému banka hypotéku ani neponúkne, dotuje prostredníctvom zaplatených daní hypotéku niekomu s omnoho vyšším príjmom. Nehovoriac o tom, že z hypoték profitujú banky. Argumentom za zrušenie podpory hypoték je podľa inštitútu i to, že 90 percent slovenských domácností vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva.
 

Martin Kláseková

Trend, 15.6.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards