Najlepší mladý ekonóm na Slovensku, Šimon Pekár!

Predstavujeme vám Šimona Pekára, ktorý sa stal víťazom Ekonomickej olympiády v školskom roku 2018/2019.

Na to, aby sa stal najlepším mladým ekonómom na Slovensku vraj nemusel veľa obetovať. Viac o Šimonovi sa dozviete v článku.

Najlepší mladý ekonóm na Slovensku, Šimon Pekár!

Volám sa Šimon a pochádzam z Považskej Bystrice. Tu som vychodil základnú školu a v roku 2016 som ako ôsmak nastúpil na bilingválne gymnázium v Sučanoch. Popri škole sa venujem akademickej debate, som členom Žiackej školskej rady, či študentskej firmy a v neposlednom rade študujem ekonómiu a financie. K mojim záujmom odmalička patrilo divadlo, šport a čítanie kníh. V budúcnosti by som chcel študovať na univerzite v UK.

 

Čo si musel obetovať, aby si patril medzi špičku mladých ekonómov/ekonómiek?

Nenazval by som to úplne obetou. Aspoň som to tak nikdy nevnímal, keďže ma ekonómia od začiatku fascinovala a postupné odhaľovanie informácií bol skôr príjemný koníček.

Ak sa však rozprávame o nákladoch obetovaných príležitostí, tak je to veľa voľného času. V prvom rade by som teraz bol asi podpriemerným študentom časticovej fyziky, keby som na gymnáziu nezačal navštevovať debatný klub. Všetky tie nervy, stres, skoré vstávanie aj počiatočné sklamania na turnajoch viedli k tomu, že som nielen objavil odbor, ktorý ma zaujíma a baví, ale získal aj široký prehľad v medzinárodných politicko-ekonomických problémoch.

Ďalším krokom je veľa čítať. Keďže som v škole ešte nemal ekonomiku ako predmet, tak som si kúpil z Amazonu Mankiwovu učebnicu ekonómie (je skvele stavaná pre začiatočníkov, vrelo odporúčam) a každý víkend si k nej aspoň na pár hodín sadol. Keď k tomu začnete sledovať médiá ako Trend alebo The Economist na sociálnych sieťach, a namiesto memes si občas prečítate nejaký článok, tak ste sa asi stali špičkou a nezabralo to viac ako tri pridané hodiny v škole týždenne a hodinu večer na intráku.

 

Ako vidíš dnešné školstvo a kam by sa malo uberať? Chystáš sa študovať na vysokej škole? Kde a čo by si najradšej študoval?

Podľa mňa máme v školách vo všeobecnosti príliš široký záber učiva, ktoré sa učíme hlavne mechanicky.

Celá základná škola a niektoré predmety na gymnáziu boli pre mňa o tom, že nestíhame prebrať to, čo podľa osnov máme. Učiteľ nám rýchlo píše poznámky na tabuľu, žiaci sa ich nabiflia a o dva dni ich zabudnú.

Školstvo by nás podľa mňa malo naučiť viac samostatne a kriticky rozmýšľať, argumentovať, vedieť rozlíšiť spoľahlivý zdroj informácií. To je pre učiteľov oveľa náročnejšie a pri súčasnej podfinancovanosti školstva takmer nemožné. Učiteľský talent sa zhromažďuje na súkromných školách alebo v zahraničí a tí, ktorí zostanú, nemajú dostatočnú podporu. Ale myslím si, že to je vhodný dlhodobý cieľ.

Čo sa týka mňa, v budúcnosti určite chcem ísť študovať na vysokú školu. Zatiaľ ma nejako nezobrala populárna vlna mixovania ekonómie s inými odbormi (napr. PPE), takže asi zostanem pri čistej ekonómii. Môj sen sú univerzity v UK (Cambridge, LSE, UCL), ale dobré školy majú aj v Holandsku alebo Česku, takže uvidím, kam ma nakoniec osud prijímacích konaní zaveje.

Prezradíš nám svoje plány do budúcnosti?
Pred odchodom na univerzitu sa chcem i naďalej, čo najviac angažovať v tom, čo ma baví. Čiže stážovať, zapojiť sa do niekoľkých esejistických súťaží, aktívne debatovať, no a samozrejme zmaturovať na dobré známky a ukončiť bez problémov strednú školu.

 

Ako hodnotíš účasť na EO? Čo ti dala táto skúsenosť? Chceš odkázať niečo budúcim súťažiacim Ekonomickej olympiády?
Som veľmi rád, že som na začiatku roka vyskúšal školské kolo. Spôsob, akým sú jednotlivé kolá zostavené mi veľmi sedel.

Hlavným prínosom je prepájanie teoretických základov s aktuálnymi príkladmi zo Slovenska a zo sveta. Zároveň nepotrebujete vedieť, kedy sa narodil Keynes, aby ste sa vedeli logicky zamýšľať nad tým, aké následky má zvýšenie vládnych výdavkov v čase krízy. Získate prehľad o momentálnom dianí, naučíte sa hlbšie vysvetľovať ekonomické súvislosti, hľadať príklady, ktoré podporia vaše tvrdenia. Predovšetkým zistíte, že ekonómia nie je suchoparná veda plná poučiek, ktoré sú úplne vzdialené bežnému človeku, ale že je vcelku jednoduchá a vplýva na nás každý deň.

Ak zvažuješ zapojenie sa do Ekonomickej olympiády, tak do toho choď, nemáš čo stratiť. Je to dobre strávený čas.

 

Viac o Ekonomikej olympáde sa dočitate na web stránke: www.ekonomickaolympiada.sk.

 

 

 

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards