Nech žije digitálna sedemročnica

V EÚ začína byť populárny digitálny nacionalizmus. Lídri sa zobudili a zistili, že EÚ nemá vlastné startupy s miliardovou hodnotou, ani etablované úspešné technologické firmy. A aj v ostatných ukazovateľoch digitálnej vyspelosti krajiny EÚ zaostávajú za ostatným vyspelým svetom. Európania trávia na internete menej času, menej využívajú internetové obchody, platformy, podnikatelia menej inzerujú na internete a menej využívajú cloudové riešenia.

Nech žije digitálna sedemročnica

Ako sa dajú v spoločnosti rozširovať digitálne služby? V zásade existujú dva spôsoby. Prvým je, že podnikatelia prídu s inováciami, investori do toho vložia vlastné peniaze a kritériom úspechu digitalizácie budú uspokojené potreby zákazníkov a ich ochota platiť. Druhý spôsob je, že necháte zasadnúť komisie, tie vypracujú a schvália stratégie a úradníci spíšu plány ako ich naplniť. A toto všetko nakoniec obsypete peniazmi daňových poplatníkov. Pričom kritériom úspechu digitalizácie bude vyčerpanie grantov a fondov.

Premietnutie týchto dvoch teoretických prístupov k digitalizácii do praxe môžeme dnes sledovať pri otázke vplyvu koronakrízy na rôzne sektory. Stačí sa pozrieť na ten audiovizuálny a na to, čo sa deje v USA a v EÚ.

V USA produkčná spoločnosť WarnerMedia šokovala svet, keď ohlásila, že všetky ich hollywoodske filmy pôjdu v jeden deň do kín a aj na streamovaciu platformu HBO Max. WarnerMedia tak vidí koronakrízu ako príležitosť vybudovať konkurenciu Netflixu a získať nových predplatiteľov ich digitálnej služby.

V EÚ úradníci publikovali „Akčný plán na podporu obnovy a transformácie audiovizuálneho sektora“ v rámci stratégie „Digitálne desaťročie“. Tento plán doslova obsahuje „10 konkrétnych opatrení, a to na pomoc sektoru zotaviť sa z krízy uľahčením a rozšírením prístupu k financiám, transformovať sa stimulovaním investícií s cieľom podporiť súbežnú zelenú a digitálnu transformáciu“.

Preložené do ľudskej reči to znamená, že idú rozdávať peniaze a zachraňovať tých, čo dokážu spísať potrebné projekty a vybaviť si ich schválenie. Samozrejme, všetko smeruje k zelenej a digitálnej transformácii. O zákazníkoch, finančnej udržateľnosti, hodnote za peniaze vyjadrenej ochotou zákazníkov platiť ani slovo.

Nemôžeme sa potom diviť, keď sa o pár rokov budú lídri EÚ čudovať, že neexistuje žiadna európska streamovacia služba a všetci Európania využívajú americké spoločnosti ako napríklad HBO Max. Ale za to budeme mať úspešné štatistiky vyčerpaných eurofondov, startupy, ktoré poskytujú poradenstvo v oblasti písania projektov a audiovizuálny sektor čakajúci na ďalšie granty a schémy.

Pôvodne vyšlo na SME.sk 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards