Nestíhame!

Za mojich 11 rokov analyzovania som zvyknutý, že väčšina nových nápadov a návrhov predložených v parlamente sú zlé. Škodia podnikateľskému prostrediu, berú daňovníkom ich peniaze, obmedzujú slobody a zvyšujú moc politikov rozhodovať o občanoch. Ich cieľom nie je zlepšovať život, ale preferencie.

Nestíhame!

Pamätám si časy vlakov zadarmo, obedov zadarmo, plynových vratiek, e-kasy, fušovania druhého piliera a mnohých ďalších vecí. Pri každom takomto návrhu sme však mali pocit akéhosi rytierskeho mediálneho súboja, ktorý mal svoj postup a pravidlá. Vláda najskôr opatrne nahodila udičku, analytici, podnikateľské združenia, či opozícia kontrovali. Otázky novinárov, diskusie v televíziách, analýzy vládne aj nezávislé. Medzirezortné pripomienkové konanie, kedy sa na pôde ministerstva z očí do očí riešili jednotlivé rozporné body.

Nechcem to prikrášľovať, ani vtedy argumenty moc nefungovali a politik hral vždy skôr o náladu verejnosti. Ale väčšina návrhov bola rozobratá zvrchu aj odspodu a predkladateľ sa aspoň pokúsil o obranu.

No koncom roka 2022 sa opozícia s koalíciou zliali do neprehľadnej masy a chrlia zákony s takou intenzitou, že my analytici – nestíhame. Väčšina návrhov prichádza ako poslanecké prílepky, vrátane tých koaličných (pozdravujem zmenu osobitného odvodu z činnosti v regulovaných odvetviach), sú bez akýchkoľvek vyčíslených dopadov (príplatky ku mzdám, ako sa máte?) a ich technické prevedenie – alebo skôr jeho neexistencia - napovedá, že vznikli medzi dvoma pressíčkami kdesi v tatranskom hoteli (trojmesačné zníženie DPH na jedlo na tanieri). To je tak trochu zároveň šťastie, lebo niektoré nápady sú zabudnuté skôr, ako sa nimi niekto začne vážne zaoberať (aj vy ste sa už tešili na bločkové vratky?).

Najdesivejšie na tom sú však tie cenovky. Boli časy, keď vlaky zadarmo s oficiálnou ročnou cenovkou 13 miliónov eur boli veľká téma. Školské obedy zadarmo za 117 miliónov eur vyvolali takú reakciu, že neprežili ani tri roky.

Dnes píšu polmiliardové opatrenia hádam aj poslaneckí stážisti – ak sa teda vôbec unúvajú odhadnúť, koľko to bude stáť. Pojem hodnoty za peniaze stratil zmysel. No všetkého do času. Ak poslanci nezmenia ústavný zákon, čo je málo pravdepodobné, v roku 2023 sa aktivuje dlhová brzda. Slovenské dlhopisy sa obchoduje s výnosom, aký sme naposledy videli v roku 2013. Rusko-ukrajinská vojna pokračuje v nezmenenom tempe a ceny plynu a elektriny nečaká skorý pád. Kto sa potom prihlási, aby všetky tieto miliardové balíčky porušil?

HN, 12.12.2022

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards