Nová výplatná páska učiteľa: k platu plus motivačná zložka

Róbert Chovanculiak sa pre Hospodárske noviny vyjadril k platovému ohodnoteniu učiteľov. 05. 08. 2020.

Nová výplatná páska učiteľa: k platu plus motivačná zložka

Faktom je, že zlé ohodnotenie učiteľov sa neraz spája aj s horšími výkonmi žiakov. To konštatoval aj kontrolný úrad v spomínanej januárovej štúdii. Analytik mimovládnej organizácie INESS Róbert Chovanculiak však tvrdí, že ak by mzdy učiteľov a úroveň vzdelávania boli prepojené, tak by sme za posledné roky videli nejaké zlepšenia. Zároveň súčasný platový systém podľa neho nemotivuje učiteľov zlepšovať sa. „Plošné zvyšovanie platov preto nemá ako viesť v dohľadnom čase k zlepšeniu kvality vzdelávania,“ myslí si.

Podľa neho majú efektívne nastavenú platovú politiku charterové školy v Spojených štátoch amerických. Sú čiastočne autonómne a riaditelia môžu nastaviť platy podľa toho, aké výkony učitelia podávajú a aké predmety učia. „Nemusia sa pridŕžať žiadnych tabuliek a koeficientov a je u nich minimálne odborové zastúpenie,“ dodal Chovanculiak.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards