Od februára platia zmeny v programovom výbere (RTVS)

Radovan Ďurana komentoval zmeny v dôchodkoch. 10.1.2018 

Od februára platia zmeny v programovom výbere (RTVS)

Viliam Stankay, moderátor: "Približne tritisíc sedemsto sporiteľov v druhom pilieri, ktorí dosiahli do konca minulého roka dôchodkový vek, dodnes nezačalo poberať dôchodok zo svojich súkromných úspor. Mnohí zrejme čakajú na zmenu, ktorá im umožní vybrať si nasporené peniaze formou takzvaného programového výberu. Od februára totiž bude platiť novela zákona o dôchodkovom sporení, ktorá dovoľuje použiť časť penzijných úspor podľa vlastného uváženia."

Rita Fleischmanová, redaktorka: "Na programový výber budú mať po novom nárok sporitelia, ktorým vyjde spolu z prvého a druhého piliera dôchodok najmenej štyristotridsaťdva eur."

Ivan Švejna, podpredseda strany, štátny tajomník MPSVR SR (Most-Híd): "Zvyšok peňazí, ktoré si našetril v druhom pilieri, môže použiť podľa vlastného uváženia. To znamená, napríklad si môže dokúpiť vyšší dôchodok, respektíve nemusí si vybrať zatiaľ peniaze do určitého času a nechať si ich zhodnocovať."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Určite sa nájdu prípady, keď ľudia so svojimi úsporami naložia nezodpovedne. Práve možnosť nakladania s tými peniazmi bude vytvárať aj tie skúsenosti a vedomosti vo verejnosti."

Rita Fleischmanová: "Zmena pravidiel umožní získať programový výber väčšiemu počtu sporiteľov, preto mnohí doteraz neprijali ponuky životných poisťovní na mesačný dôchodok, ale rozhodli sa ponechať úspory na dôchodkových účtoch a čakať na zmenu zákona. Do konca minulého roka dovŕšilo dôchodkový vek a nezačalo poberať dôchodok z druhého piliera tritisíc sedemsto ľudí, ďalších tisíc osemsto sporiteľov dosiahne dôchodkový vek v tomto roku, na programový výber by podľa odhadov by mohla mať nárok približne polovica."

Ivan Švejna: "Teraz prichádza k radikálnej, zásadnej zmene, že bude musieť kúpiť si doživotný dôchodok len do výšky spolu s prvým pilierom do výšky štyristotridsaťdva euro a zvyšné peniaze použiť podľa vlastného uváženia."

Rita Fleischmanová: "Poisťovne, ktoré vyplácajú súkromné dôchodky, so zmenami v zákone nesúhlasili. Tvrdia, že sa menia podmienky, na ktorých sa pred začatím vyplácania penzií dohodli so štátom."

Jozefína Žáková, generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní: "Predpoklady, keď sa robili obchodné plány a keď sa vypočítavalo poistné, boli iné, ale na druhej strane treba povedať, že dôsledky tohoto nového systému sa prejavia až v budúcnosti."

Rita Fleischmanová: "Poisťovne preto teraz, keď o niekoľko dní začnú platiť zmeny, nevedia presne odhadnúť, čo sa udeje."

Jozefína Žáková: "Predpokladá sa, že bude menej peňazí a menej ľudí v systéme, ale náklady na to zostanú rovnaké a to je to, čo sa teda prejaví v budúcnosti na výške dôchodkov."

Rita Fleischmanová: "K vyššiemu dôchodku môžu sporitelia prispieť aj tým, že sa budú zaujímať, v akých fondoch majú svoje úspory, doteraz však osemdesiat percent sporiteľov svoje úspory nepresúva, ponecháva peniaze v garantovaných fondoch."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards