Ódorova vláda chce na zelenšej krajine získať desiatky miliónov. Pripravila na to päť daní

Denník Hospodárske noviny uverenil komentár analytika Radovana Ďuranu k opatreniam na konsolidáciu verejných financií. 

Ódorova vláda chce na zelenšej krajine získať desiatky miliónov. Pripravila na to päť daní

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Vláda predstavila balíček možných, nie úplne konkrétnych opatrení. Ja ich čítam ako možnosti, o ktorých by sme mohli uvažovať. Každé z týchto opatrení, pred ich prijatím, by muselo byť najprv podložené hĺbkovou analýzou, ktorá by mala identifikovať celkové náklady a celkové prínosy. Môže sa totiž stať, napríklad pri zdanení lomov, že recyklácia bude nielen drahšia, ale ani neprispeje k podstatnému zníženiu výsledných emisií. A to je kľúčový test každého z týchto opatrení, ušetriť tonu Co2za napríklad za 500 eur nedáva zmysel, ak sa povolenka dnes predáva za 84 eur.  Bolo by chybou, ak by sa za cieľ považovala recyklácia sama o sebe, bez ohľadu na náklady. Všetky tieto dane môžu zhoršiť postavenie slovenských producentov v medzinárodnej konkurencii. Nazývať tieto dane environmentálnymi, ak by ich jediným prínosom malo byť zvýšiť príjmy štátu, by bolo zavádzajúce."

Celý článok zo dňa 10.10.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards